„Provedli jsme standardní šetření, vytipovali rizikové kontakty a informovali vedení. Bylo uděláno, co být uděláno mělo. Paní pracovala v provozu, který je funkčně oddělen, takže není problém,“ sdělila Deníku epidemioložka z chrudimského pracoviště Krajské hygienické stanice Jana Daňková.

Podle hygieny jsou opatření, které firma zavedla, dostatečná. „Myslím, že kvůli jednomu onemocnění není potřeba zavírat celou fabriku. Kdyby to bylo v jiném provozu, paní byla na dílně s mnoha lidmi, tak situace bude jiná. Kolektiv byl poměrně uzavřený. To, že se s někým potkala na chodbě nebo toaletě, nepovažujeme za rizikový kontakt,“ uklidňuje Daňková.

Předsedkyně závodní organizace Odborového svazu KOVO Alena Šírová přesto tvrdí, že vedení společnosti vystavuje zaměstnance neúměrnému riziku. „S vedením závodu jsme jednali o preventivním uzavření kvůli epidemii už minulý týden, ale bylo nám řečeno, že k tomu není důvod,“ říká Šírová.

Ilustrační snímek.
Šmejdi útočí i při epidemii

Šíření paniky

Generální ředitel Jan Lesný považuje prohlášení šéfky odborů za šíření paniky. „Není to pravda, žádný podnět ani žádné jednání neproběhlo. Nikdo z odborů nám nic takového nenavrhl. Je to nezodpovědné šíření paniky,“ reagoval pro Deník.

Informaci zveřejněnou odbory, že je mezi zaměstnanci pozitivní případ koronaviru, generální ředitel připustil. „Hygiena nás požádala o diskrétnost. Máme několik jednotlivců pod karanténou. Osoba, které se to týká, byla naposledy v kontaktu se zaměstnanci kolem 18. března, karanténní doba končí už tento čtvrtek,“ uvedl Lesný.

Vedení firmy podle generálního ředitele respektuje veškerá nařízení, která hygiena vydala. „Provádíme také veškeré doporučené aktivity ke snížení jakéhokoliv rizika. Od pondělí minulého týdne všichni, dělníci i úředníci, vykonávají pracovní činnost v rouškách. Vzhledem k tomu, že roušky nebyly dostupné, zaměstnanci si je ušili sami,“ dodává.

Odboráři tvrdí, že nákaza se i tak může mezi zaměstnanci rozšířit. Rozhodnutí krajské hygieny je překvapilo. „Přístup krajské hygienické stanice se nám zdá lehkovážný. V pondělí si někteří radši vybírají řádnou dovolenou nebo se sami dávají testovat. Mistr, který byl s nemocnou v kontaktu se potkával i s mistrem z druhé směny, nakažení tak mohou být v celém podniku. Byli vytipováni lidé, kteří přišli s nemocnou do kontaktu a ti se testují. Na výsledky testů čekáme, ale provoz běží dál,“ argumentuje Alena Šírová.

Podle odborové předsedkyně chce vedení podniku konzultovat příští kroky s centrálním managementem ve Švédsku. „Předpokládáme, že představenstvo firmu nezavře. Trváme na okamžitém uzavření podniku na dobu, kterou epidemie bude vyžadovat,“ dodává Šírová.

Backer Elektro je součástí švédského koncernu NIBE INDUSTRIER AB, který působí v několika zemích Evropy. V České republice má koncern tři závody, v Hlinsku zaměstnává asi čtyři stovky lidí.

Komentář Kamila Dubského
KOMENTÁŘ: Testování odjelo na víkend