Při generální obnově celého šlechtického sídla počítají památkáři s tím, že tyto snímky odborníci vyčistí, „vyvolají" a v podobě klasických fotografií zpřístupní na internetu. Stihnout se to má do roku 2020.

„Rád bych, aby se do digitalizace zahrnuly i další věci. My tu nemáme jen negativy na skle, ale i filmové negativy a klasické fotografie, to je dalších asi 3000 kusů," řekl kastelán slatiňanského zámku Jaroslav Bušta.

Snímky na skleněných destičkách o různých velikostech byly pořízené nejen ve Slatiňanech, ale také v hřebčíně v Kladrubech nad Labem, Lipici ve Slovinsku, na košických dostizích, ve vídeňské jezdecké škole nebo Nitře a Topolčiankách na Slovensku. Autorem většiny z nich je zakladatel žurnalistické fotografie Rudolf Bruner Dvořák, který působil i jako dvorní fotograf arcivévody Františka Ferdinanda d´Este.

Negativy na skleněných destičkách nezachycují jen koně. „Máme tu třeba obrázky císařské rodiny jedoucí v kočáře, negativ portrétu prezidenta Masaryka, který jede v kočáře přes Karlův most. Negativy se sem pravděpodobně dostaly po druhé světové válce v souvislosti se vznikem hipologického muzea," řekl Bušta.

Skleněné negativy již katalogizovali odborníci. Pokud to bylo možné zjistit, na katalogové lístky zaznamenali informace o autorovi, popsali výjevy na destičkách a uvedli lokaci a čas, kdy byl snímek pořízen.

„Postupně by se negativy měly očistit, naskenovat a překlopit do klasického pozitivu," dodal Bušta.

Rudolf Bruner Dvořák se narodil v roce 1864 v Přelouči, kde si také otevřel první ateliér. Portréty jej však moc nebavily a tíhl spíše k reportážní fotografii. Největším zvratem jeho kariéry byla Jubilejní výstava v roce 1891. Jeho snímky se poprvé objevily ve výstavním deníku Praha, kde zachytil i nehodu balónu Kysibelka. Jeho snímky začaly v novinách vycházet pravidelně. Začal také provázet a fotit následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este při oficiálních i soukromých událostech.