Potkáte ho s „nářadím“: jakousi tornistrou (plechovou válcovitou schránkou) a dvěma speciálními holemi na odchyt. Za jediný den v tomto týdnu odchytil amatérský herpetolog prvních dvanáct zmijí.

„Do Orlického Záhoří odjedu znovu na tento víkend a v srpnu tu strávím dvakrát delší čas. Zabývám se odchytáváním zmijí – jde o chráněný druh – na základě výjimky, kterou mně vydala Správa chráněné oblasti Orlické hory. Aby tu zmije neohrožovaly lidi a hlavně děti, lovím okolo chalup, bytovek a u školy, ale mimo obec na lukách už lovit nesmím. Mnoho desítek zmijí jsem chytil loni a vzpomínám, že jedním z úlovků byla i jedna hodně tlustá zmije. Po odchytu mi odrodila dvanáct malých,“ popsal svoji práci.

Ulovené zmije Brůna předává ochranářům, ti je okroužkují a vypouštějí do rezervace Trčkov asi osm kilometrů od Orlického Záhoří. Dost zmijí se plazí z Polska, přeplavou i hraniční Divokou Orlici. Jsou totiž dobří plavci. V Orlickém Záhoří se jim daří, mají tu dobré podmínky pro život, protože se tu mj. nepráškuje. „Jestli se zmijí bojím? Musím říct, že z nich mám respekt,“ dodal zmiják Roman Brůna, který v „civilu“ pracuje v okrese Ústí nad Orlicí jako seřizovač textilních strojů.

(am)