„Podle senátora jde o neobvyklou situaci, pro kterou zřejmě není k dispozici žádné jednoduché řešení,“ uvádí bojanovský starosta Tomáš Chvojka. „Stále věřím v dohodu. Věci se přeci dají otevřeně diskutovat. Třeba na zasedáních zastupitelstva. Tlak lidí si nikdo ignorovat nedovolí, v tom není Bojanov výjimkou,“ uzavírá Chvojka. Hrbokovský Josef Horník už ale cestu zpět nevidí. „V dohodu nevěřím. Teď jen počkáme na vyjádření ministerstva,“ říká muž.

Josef Horník hovořil na schůzce se senátorem Pithartem o možnosti vyvolání příslušných změn vzákoně. „Aby se odtržení místních částí celkově zjednodušilo. Velké obce by pak byly zčásti pod tlakem, že jim ty menší odejdou. Možná by jim potom vycházely více vstříc,“ přemítá Horník

Bojanovský starosta Tomáš Chvojka uvádí, že stanovisko ministersva už obecní úřad předevčírem obdržel. „Podle našeho názoru zněj vyplývá, že věc může nakonec řešit referendum obyvatel. To by se ale mělo týkat celé obce, nejen místní části Hrbokov. Oddělení Hrbokova by se totiž bezprostředně dotklo celého Bojanova. Například i naší základní školy,“ argumentuje starosta.

Takové referendum by se ale zástupcům přípravného výboru pro oddělení Hrbokova nelíbilo, neboť Hrbokovští jsou vrámci celé obce v menšině.