Příkladem města, které na novou verzi zákona už reagovalo, je Třemošnice: „Novelizovali jsme vyhlášku. Přesný počet cizinců zatím nemáme, čekáme na údaje od cizinecké policie. Pak je vyhledáme a oslovíme, že jsou povinni poplatek platit," řekl starosta města Stanislav Peca. Změny provedou i v dalších městech.

Výběrová řízení

„Cizince tu máme a plánujeme je oslovit. Zastupitelstvo bude tuto věc řešit v prosinci, a to i v souvislosti s novým výběrovým řízením na firmu, která by svoz a likvidaci odpadků zajistila. Ještě to nemáme spočítané, ale možná se poplatek zvedne řádově o desetikorunu. Určitě ale zůstane pod hranicí pěti set korun," prozradila místostarostka Ronova nad Doubravou Hana Culková.

Ve Skutči budou novou firmu hledat také a podobně jako v Ronově se od nové smlouvy bude odvíjet i výše poplatků.

DPH také ve hře

„Uvidím, jaké bude DPH. Nepředpokládáme ale, že by se poplatky dramaticky změnily. V současnosti se platí 480 korun na osobu přímo ve Skutči, kde je týdenní svoz, a 450 v místních částech, kde se sváží jednou za čtrnáct dní," uvedl skutečský místostarosta Pavel Bezděk.

V Chrudimi se platí za svoz odpadu 500 korun. „Je příliš brzy cokoliv říkat. Jednou z možných variant je i ta, že nebude žádná změna," uvedl chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl.

Cenově „nejlépe" jsou na tom obyvatelé Nasavrk: „O zvýšení dvousetkorunového poplatku nyní neuvažujeme," řekl starosta Milan Chvojka.

LUKÁŠ VANÍČEK