Větší část jedenapůlmilionové půjčky pro chrudimské městské lesy nebude zřejmě město žádat zpět. Radní doporučují chrudimským zastupitelům, aby 900 tisíc ponechali uvedené společnosti coby neinvestiční dotaci na odstranění následků předloňské větrné kalamity.

„Jsou to v podstatě peníze určené na zalesňování. Šest set tisíc nám již městské lesy vrátily. Vždy jsme ale počítali s tím, že se společnost dostane do ztráty, se kterou se budeme muset vyrovnat. Zvýšené náklady spojené s obnovou lesa očekáváme i v dalších letech,“ připomíná chrudimský starosta Jan Čechlovský.

Nejde jen o dřevo

Částka devíti set tisíc korun ale nebude poslední sumou, která v nejbližším období zamíří do lesů na Podhůře. Zastupitelé totiž dostanou na stůl i návrh smlouvy o poskytnutí provozní dotace ve výši půl milionu korun.

Tyto peníze budou vyčleněny na činnost Rekreačních lesů města Chrudim. „Provozní dotace bude určena zejména na provoz a údržbu lanového parku, lezecké stěny, venkovních tělocvičen, lesních cest a stezek, na zajištění lesní pedagogiky i provozu rozhledny Bára,“ říká starosta.

Nejsou tak lesy větší dírou na peníze, než kdokoliv před časem předpokládal?

„Pokud bychom v porostech jen klasicky hospodařili se dřevem, mohla by být společnost výdělečná. Chrudim se ale již před lety rozhodla, že zdůrazní právě rekreační funkci lesa. Jde tu tedy především o službu veřejnosti,“ zdůvodňuje náklady starosta.