Záhadné šelesty a zvuky při telefonování mobilem mohou být signálem, že jste obětí odposlechů.

„Pod pojmem mobilní odposlechy si musíme představit nejen klasické odposlouchávání hovorů, ale například i čtení cizích textových zpráv. Ty lze dnes za pomoci speciálního programu docela dobře přenášet z „napíchnutého“ do vlastního mobilu,“ říká expert na mobilní komunikaci Radek Macháček. Zařízení na přesměrování sms zpráv lze údajně pořídit za několik stovek euro.

V nedávné době vyvolala mezi laickou i odbornou veřejností rozruch informace o existenci programu, který celkem jednoduše dokáže po jediném zavolání odposlouchávat zvolený telefon. Pavel Šverák ze Svitavska, který se věnuje telekomunikačním technologiím a specializuje se na práci s odposlechovou technikou, však tvrdí, že jde o nafouklou bublinu. „Možná to funguje, ale určitě jen na krátké vzdálenosti. Pokud bych chtěl někoho odposlouchávat, je pro mě mnohem snadnější dostat mu štěnici do auta, kanceláře či oblečení,“ říká Šverák.

Je přesvědčen, že odposlouchávání telefonátů je technicky náročné. „Pokud někdo odposlouchává cizí hovory, činí tak pravděpodobně s podporou známého pracovníka telekomunikační firmy,“ dodává Šverák. Opačného názoru je Vratislav K. Tvrdí, že odposlech lze dnes zvládnout i s průměrným technickým nadáním.

„Sám jsem si ho už několikrát vyzkoušel. Zařízení jsem si dovezl z Číny. Vyšlo mě něco přes deset tisíc korun. Dokážu nejen číst sms zprávy, ale i odposlouchávat hovory na telefonním čísle, které zadám do programu a vytočím ho,“ dodává Vratislav K., který nechce prozradit celé jméno. Uvědomuje si, že porušuje platné zákony.

(ref)