TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ ODS CHRUDIM

Rady místního sdružení ODS Chrudim a nově vzniklého klubu zastupitelů ODS (dále ODS) k povolební situaci:

ODS respektuje výsledek komunálních voleb 2010, ve kterých nezvítězila, a přestože bude mít v zastupitelstvu vedle SNK ED druhý nejvyšší počet mandátů (5), nenavrhuje svého kandidáta na starostu.

Za současné patové situace povolebních vyjednávání považujeme za jediného relevantního kandidáta na starostu Chrudimi lídra SNK ED a zastupitele s nejvyšším počtem preferenčních hlasů, Petra Řezníčka.

ODS zaznamenala rozhodnutí Petra Řezníčka a zastupitelů SNK ED, ke kterému došlo po jejich účasti na nedělní schůzce 24. 10. v režii ČSSD a Koalice pro Chrudim, neúčastnit se koaličního projektu směřovaného k prohlasování Jaroslava Trávníčka (ČSSD) starostou města.

Za předpokladu údajné deklarované shody názoru klubů ČSSD, Koalice pro Chrudim (KDU-ČSL), Strany svobodných občanů, TOP 09 a Věcí veřejných – 13 hlasů – na volbu Jaroslava Trávníčka starostou města bereme na vědomí, že k prohlasování svého kandidáta využijí nutné tiché podpory dvou zastupitelů KSČM.

ODS konstatuje, že případné zvolení Jaroslava Trávníčka starostou města podle uvedeného scénáře bude zcela legitimní a je čistě věcí osobního postoje zastupitelů Eduarda Beránka (SSO, dříve ODS), Jiřího Hradce (navrženého KDU-ČSL), Viliama Kopeckého (KDU-ČSL), Petra Michala (TOP 09), Davida Kasala (VV) včetně podporovatele Strany svobodných občanů Jiřího Nového (bývalého starosty za ODS), zda se podvolí mocenskému pragmatismu Romana Málka (KDU-ČSL) a dovedou v předvečer výročí událostí 17. listopadu na chrudimskou radnici zástupce KSČM.

ODS neostrakizuje legitimně zvolené zastupitele KSČM a je připravena vést s nimi v průběhu volebního období dialog nad věcnými tématy rozvoje města. ODS si ale váží hlasů svých voličů a nebude se podílet na žádné koaliční ani tiché dohodě s KSČM o rozdělení politického vlivu výměnou za zvolení svého zástupce do vedení města.

ODS je zděšena rétorikou místostarosty Romana Málka na nedělní schůzce zastupitelů ČSSD, Koalice pro Chrudim a dalších ve výrocích o nutných personálních popravách vedoucích odborů městského úřadu Josefa Štěpánka, Petra Kopeckého a ředitele Chrudimské besedy Jiřího Kadeřávka. ODS apeluje na všechny soudné zastupitele z nedělní schůzky, aby svým postojem korigovali projevy nedostatku sociální inteligence, osobnostní nezralosti a pomstychtivosti jejich mluvčího Romana Málka.

ODS informuje, že ze strany ČSSD jsme do dnešního dne nebyli osloveni k jednání o vyjasnění vzájemných postojů a případných personálních shodách, takže jejich alibistické výroky o našem odmítavém postoji jednat byly ryze spekulativní. ODS informuje, že Roman Málek požádal v sobotu 23. 10. zástupce našeho klubu o uskutečnění schůzky s vyjednavači za ODS, na kterou se ale v neděli bez omluvy nedostavil.

ODS děkuje svým voličům za důvěru projevenou ve volbách a je připravena v případě zvolení Jaroslava Trávníčka starostou za nezbytné asistence zastupitelů KSČM účastnit se práce v zastupitelstvu jako pozitivní opozice.

V Chrudimi, 27. 10. 2010