VŠE NA TÉMA VOLBY 2010 NAJDETE TAKÉ V RUBRICE SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY!

Mandát totiž získali starosta Chrudimi Jan Čechlovský a Jaroslav Martinů, který je starostou Poličky.

Pouze zastupitelé?

„Byl to šok, od soboty přemýšlím, co mám dělat. Myslím ale, že nikdo z úspěšných kandidátů neuvažuje nad tím, že by se svého mandátu vzdal. Každopádně chrudimským starostou zůstanu až do říjnových komunálních voleb,“ uvedl nový poslanec Jan Čechlovský.

Oba starostové přemýšleli nad tím, že budou na podzim svoje posty obhajovat, teď to ale vypadá, že budou usilovat pouze o zastupitelská křesla.

Preferenční hlasování, ke kterému se letos čeští voliči uchýlili, překvapilo všechny.

„Byla to spontánní akce, která zasáhla všechny malé kraje. Nemyslím, že by to bylo přímo vyjádření nedůvěry. Jedná se spíš o iniciativu převážně mladých lidí, kteří kroužkovali kandidáty na posledních místech kandidátních listin,“ pravil neúspěšný lídr kandidátky ODS Daniel Petruška.

Starosta Poličky a čerstvý poslanec Jaroslav Martinů s ním úplně nesouhlasí.

„Nemyslím si, že by lidé kroužkovali vysloveně odzadu. Třeba kolega Čechlovský byl na devátém místě kandidátky a přesto uspěl,“ podotkl .

Jeho slova potvrzuje i Ladislav Libý, kterému se stejně jako Petruškovi nepodařilo poslanecký mandát obhájit.

„Je to jasný signál, že lidé chtějí změny v politice. Tato atmosféra ve společnosti pak spláchla i velkou část těch, co se na té politice do této chvíle podíleli,“ vyjádřil svou domněnku Ladislav Libý.

Jaroslav Martinů považuje výsledky letošních voleb za takovou malou revoluci.

„Je velká šance, že se podaří sestavit stabilní vládu. Myslím, že bylo důležité, že ODS našla odvahu vyměnit svého lídra. Poslední dva roky to totiž z naší strany byla spíše křeč. Naše politika zhruba od krajských voleb byla neobhajitelná. Já jsem kovaný 'odéesák', ale jen těžko jsem v poslední době nacházel argumenty, kterými bych mohl chování naší strany bránit. To se naštěstí změnilo s příchodem lídra Nečase,“ podrobil svou stranu kritice starosta Poličky.

(Lukáš Dubský)

Tlačil na odstoupení poslanců? Petruška podezření nesmyl


Na splácení hypotéky poslanecký plat nepotřebuji, tvrdí nejzadluženější český politik

Pardubický kraj – Zhrzelý, neúspěšný volební lídr ODS a odcházející poslanec Daniel Petruška v nedokázal popřít informace, že měl tlačit na odstoupení stranických kolegů z chvostu kandidátky, kteří se díky preferenčním hlasům místo něho stali poslanci.

Petruška, jenž obhajoval svůj mandát z prvního místa, dostal mnohem méně voličských kroužků. Přeskákali ho populární starostové Chrudimi a Poličky Jan Čechlovský a Jaroslav Martinů či orlickoústecký podnikatel Radim Jirout z 16. místa kandidátky.

A to Petruška, který splácí dvanáctimilionovou hypotéku a je vůbec nejzadluženějším českým poslancem, těžce nese. S něčím takovým evidentně nepočítal.

Proti informacím, že měl tlačit na sněmovní nováčky s tím, že jsou nezkušení a nemohou poslaneckou dřinu zvládnout, se ohradil. Ale popřít je nedokázal.

„Nejen, že se jedná o útok na mou osobu nefér prostředky, ale zároveň to vrhá negativní světlo na ODS v Pardubickém kraji. Všichni tři nově zvolení poslanci za ODS mají moji plnou podporu. Mrzí mě, že se média snaží rozdmýchávat spory a vyvolávat nepřátelskou atmosféru mezi našimi členy v době, kdy je zapotřebí napnout všechny síly k práci,“ napsal ve svém prohlášení.

Dále tvrdí, že nemá „v úmyslu se zaobírat a hájit se před dalšími nařčeními“. Do politiky vstoupil již jako úspěšný podnikatel a jeho práce ve sněmovně pro něj znamenala naopak „výraznou komplikaci pro fungování rodinné firmy, jejímž jsem spolumajitelem“.

„Poslanecký plat jsem nikdy nepotřeboval a již vůbec ne pro splácení hypotéky,“ dodal.

Stín podezření už ale Petruška ze sebe nesmyl. Podobné praktiky odmítla jako bezprecedentní jeho znovuzvolená stranická kolegyně, náchodská poslankyně Zdeňka Horníková.

„Může se stát, že některý poslanec z legitimních důvodů odstoupí. Například kvůli kumulaci více funkcí, to je typické třeba u starostů, nebo ze zdravotních důvodů. Ale v životě jsem se nesetkala a s tím, aby to bylo pod nátlakem. Nezažila jsem to osobně a ani o žádném takovém případu nevím,“ řekla letitá poslankyně.

Konec ve sněmovně zaskočil i dvojku a trojku krajské kandidátky ODS, Jiřího Čepelku a Ladislava Libého.

„Je to pro mne osobně jednoznačně porážka. Výsledek voleb ukazuje, že se podařilo rozjet 'kroužkovací akci', že mladí přišli volit. Volání po nových tvářích ale také způsobilo, že s těmi, kdo byli v parlamentu dlouho, byli vykroužkováni i ti, kdo v něm seděli třeba jen jedno volební období, což je i můj případ,“ řekl Čepelka.

Změním image sociálních demokratů, slibuje mladý Chvojka


Chrudim – Dalším po Danielu Petruškovi, kdo nevěřil při sčítání hlasů vlastním očím, ale v opačném gardu, je kandidát z druhé strany politické barikády. Poslední na kandidátce ČSSD, takřka jen co do počtu, a najednou poslancem.

Seznamte se, Jan Chvojka: 29letý chrudimský právník pracuje na pardubickém krajském úřadě na odboru strategického plánování.


„Jako outsider kandidátky jsem své zvolení opravdu nečekal. Ale spojilo se několik faktorů. Ve správnou dobu jsem byl na správném místě, tedy poslední na kandidátce, přitažlivý tak kvůli iniciativě kroužkujte odspodu. Důležitější ale je, že jsem z kandidátky suverénně nejmladší a lidem, kteří chtějí změnu, jsem ji tak ztělesňoval. Za další, jsem právník, voliči mají rádi tituly. A konečně, nevykašlal jsem se na kampaň, na mítinky jsem jezdil a i to sehrálo roli,“ říká Chvojka.

Zajímavé je jeho krédo, se kterým odchází do vysoké politiky: chce rehabilitovat ČSSD u mladých voličů.

„Vadí mi, jak některá média ČSSD prezentují jako stranu jen pro staré a sociálně slabé lidi. Já sám jsem příkladem, že to tak nemusí být.“ Odmítl přitom komentovat výhradu Deníku, že tuto image sociálním demokratům vytvořil především její dosavadní předseda Jiří Paroubek.

„Souhlasím s tím, že image taková mohla být, ale budu se snažit to změnit. A jako Chrudimák také prosadit výstavbu obchvatu. Bývalí poslanci pro to neudělali nic.“