Když na pardubickém vlakovém nádraží zastavil speciálně vypravený vlak z Vrbatova Kostelce, účastníci tohoto vzpomínkového projektu přejeli do Trnové, kde zahynul jeden z československých parašutistů Jiří Potůček, aby uctili památku jeho i dalších členů paradesantní skupiny Silver A.

Oheň (bez)naděje doputoval v pondělí z Ležáků do Pardubic. Zdroj: DENÍK/Jiří Sejkora

Odtud putoval oheň v rukou žáků z Chrudimska na pardubický Zámeček, kde se zúčastnili pietního aktu uctění památky popravených.

„Vím, že dnes není na školách věnován dostatečný prostor historii a zvláště té současné. Pojďme tomu čelit například tím, že historii naší mladé generaci přiblížíme a že ji sem budeme vodit. Že poukážeme na to, že svoboda, kterou dnes máme, byla krvavě vykoupena a že zde ale i na jiných místech naší země, pro ni lidé umírali," uvedla při pietním aktu místopředsedkyně senátu Miluše Horská.

Během úterý přijel Oheň (bez) Naděje do Lidic a poté do Prahy. Odtud se účastníci projektu Československé obce legionářské vypravili do polské Lodže a Chelmna, kde ve zdejším vyhlazovacím táboře nalezla smrt většina dětí odvlečených z Československa, která nebyla uznána vhodná poněmčení.