Náměstí ve Svitavách zaplnilo poslední večer roku 2022 na pět tisíc lidí. Nalévala se tradiční čočková polévka, po které následoval ohňostroj. Trval zhruba osm minut. Tím ale odpalování světlic a dělobuchů ve městě neskončilo. „Připadala jsem si celou noc jak ve válce. Světlice létaly ze všech stran, ozývaly se rány. To si za poslední roky nepamatuju,“ řekla Jana Nováková ze Svitav.

Odpalování pyrotechniky způsobuje znečišťování ovzduší, půd a vod. Stále častěji se ozývají lidé, kteří její používání chtějí nechat regulovat vyhláškou. Otázkou ale je, jak by byla účinná.

Radnice dala několik dní před Silvestrem lidem šanci, aby se vyjádřili, jestli do budoucna zachovat tradiční ohňostroj, nebo ho nahradit něčím jiným.

„Jsem pro zachování ohňostroje v centru města v šest hodin. Maximálně vyhláška, kdy ohňostroje budou regulovány v noci mezi domy a paneláky. Ale myslím, že je to stejně neuhlídatelné po celém městě,“ podotkla Anežka Navrátilová.

Videomapping je drahý

Zatímco část lidí je pro zrušení ohňostroje, část pro zachování, někteří by raději viděli nějakou jinou světelnou show.

Novoroční ohňostroj v Českých Budějovicích v roce 2022 - Ilustrační foto
Ohňostroj, nebo zákaz petard? Města i lidé se chystají na silvestrovské oslavy

„Setkat se o Silvestru na náměstí je krásná tradice. Tu určitě zachovat a klidně jí dát i nový obsah v podobě světelné show. Ohňostroj za mne obsahovat nemusí. Domnívám se však, že omezení ohňostroje města nepovede k omezení pyrotechniky u lidí, kteří mají oslavu Silvestra spojenou právě s hlukem, záblesky a efekty, které způsobuje zábavná pyrotechnika,“ zmínil Jiří Sehnal.

Jenže laser show nebo videomapping jsou o úplně jiných penězích. Ohňostroj ve Svitavách vyšel zhruba na 60 tisíc korun, v Litomyšli se vešli asi do 55 tisíc korun.

„Je potřeba si říct, že pěkný videomapping vyjde zhruba na 300 tisíc korun. A nejde udělat všude, na hodně členitých budovách nebude pořádně vidět,“ vysvětlil Šimek. Osobně je pro zachování městského ohňostroje. Mnohem větší problém vidí ve světlicích, které lidé odpalují na sídlištích a u domů celou noc. „Technické služby pak jezdí a uklízejí zbytky pyrotechniky. To jsou další zbytečné výdaje z rozpočtu města,“ řekl Šimek.

Ohňostroje z pohledu expertů na ovzduší.Ohňostroje z pohledu expertů na ovzduší.Zdroj: Jáchym Brzezina (ČHMÚ)

Zavést vyhlášky?

Pořádná palba to byla na přelomu roku taky v Litomyšli.

Více informací a infografik k tématu najdete rovněž zde:

„Já bych ohňostroj v 18 hodin na náměstí zachoval. Je to o setkávání, ale apeloval bych na lidi, aby další aktivity už zanechali. Kdyby však většina zastupitelů měla jiný názor, tak se rušení bránit nebudu,“ dodal litomyšlský starosta Daniel Brýdl.

V obou městech zvažovali i zavedení vyhlášky, která odpalování ohňostrojů v ulicích zakáže. „Je to o lidech a zodpovědnosti. Viděl jsem diskuze lidí, že si přejí vyhlášku, ale otázka je, jestli bude mít smysl. Klidně ji vystřihneme na příštím zastupitelstvu,“ sdělil Šimek.

O tom, jak vyhláška zabírá, se přesvědčili lidé třeba v Praze, kde ji mají. Z vyhlášky si tady lidé nic nedělali, světlice létaly celou noc. „Praha sice zakáže ohňostroje na papíře, ale v ulicích to vidět nebylo. Vystavují policii nesmyslnému jednání. Opilci bouchají a policisté mají jít zasáhnout. To je podle nás nesmyslná cesta,“ komentoval vyhlášku Brýdl.

Ohňostroje z pohledu expertů na ovzduší.Ohňostroje z pohledu expertů na ovzduší.Zdroj: Jáchym Brzezina (ČHMÚ)

Zátěž i pro ovzduší

Ohňostroj však podle odborníků znamená velkou zátěž i pro ovzduší. „Během odpalování pyrotechniky se do ovzduší dostává často velmi významné množství znečišťujících látek, včetně různých kovů. Není výjimkou, že jsou koncentrace prachových částic krátce po novoroční půlnoci ve městech nejvyšší za celý rok. Odpalování pyrotechniky způsobuje také znečišťování půd a vod poté, co částice obsahující různé chemické látky dopadají na zem,“ přiblížil Jáchym Brzezina z Českého hydrometeorologického ústavu, který se dlouhodobě zabývá kvalitou ovzduší.

Porovnal i oficiální městské ohňostroje a světlice, které odpalují lidé sami. „Pokud bychom srovnali vliv jednoho velkého profesionálního ohňostroje a vliv hromadného odpalu drobné pyrotechniky během novoročních oslav, jednoznačně výraznější je vliv drobných odpalů. Velké profesionální ohňostroje jsou jednak odpalovány ve vyšší výšce a znečištění se tedy lépe rozptyluje, ale také celkové odpálené množství pyrotechniky je výrazně menší,“ dodal Brzezina.