Vážení čtenáři, dnes pohovoříme o průjmech u dětí. Ty se v letním období vyskytují velmi často. Během posledních 10 let se výrazně změnilo spektrum nejčastějších patogenů, které souvisejí s dodržováním hygieny a se stravou. Dříve to byla Salmonella enteritidis (hlavně z vajíček, pomazánek či majonézy), v menší míře Campylobakter species (ze nedostatečně tepelně upraveného kuřecího masa) a viry působící průjmy (například rotaviry, adenoviry).

Dnes jsou naopak nejčastější rotavirové infekce, které se často „proženou" celou rodinou. Četné jsou i Campylobakterové infekty, které souvisí s častějším zařazením kuřecího masa do jídelníčku hlavně při domácím grilování, kdy tepelná úprava nemusí být dostatečná.

Intenzita onemocnění se liší dle věku dítěte. Při stejné dávce požitých patogenů může dospělého jen pobolívat břicho, školní dítě bude mít průjem 3-5 stolic, bolesti břicha a teplotu do 38 stupňů. Kojenec a batole může mít horečky až 40 stupňů, opakované zvracení a průjem i 10 15x denně. Později přichází i apatie a změna chování, kterou způsobuje dehydratace (odvodnění) spolu se snížením sodíku hladiny cukru v krvi.

Z výše uvedeného plyne, že léčba průjmů bude v různých věkových kategoriích odlišná, nicméně platí následující pravidla.

Při průjmu je nejdůležitější dostatečný příjem tekutin 1 2,5 litru na den podle věku dítěte. Ideální je černý, chladnější, mírně oslazený čaj, minerálky bez sycení CO2, případně u kojenců mateřské mléko. Dále je důležitý dietní režim, a to minimálně po tři dny. Lze jíst suchary, rohlíky, bramborovou kaši, banán či borůvky. Z léčivých přípravků se používají na prvním místě probiotika (například Lactobacilky, Probiotic 12), které slouží k osídlení střeva a vytlačení vyvolavatele infekce ze zažívacího traktu. Nemá smysl podávat „živočišné uhlí" (Carbosorb) pouze zbarví stolici do černa. Dále v žádném případě nepodávat antibiotika!

Pokud je ve stolici krev, musí dítě vyšetřit lékař. To samé platí při dehydrataci, kterou musí lékař posoudit, zda bude řešena doma, či v nemocnici.

David Kasal, primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice