Sportovní fanoušci si tuto olympijskou událost kořeněnou vlastenectvím nenechali ujít a ranní vstávání pro ně nebylo žádným traumatem.

A co by byl hokej bez zlatavého moku? Štamgastům právě z tohoto důvodu otevřela své dveře už před šestou hodinou ranní heřmanoměstecká restaurace Eden. Autor tohoto dobrého nápadu si jistě zaslouží palec nahoru nejen od místních fandů hokeje. (ron)


Někdo šel do práce, jiný do restaurace, přesto šli ve čtvrtek ráno ve stejný čas…

V šest hodin středoevropského času totiž zahajoval první souboj českých hokejistů na olympijských hrách ve Vancouveru.

Ti šťastnější, kteří se pod jakoukoliv záminkou pracovnímu procesu vyhnuli, a dokonce obětovali i pohodu domácí „Obývák arény“, zamířili fandit do restaurací.

V Pardubicích si mohli vybírat hned z několika, které svým štamgastům – fanouškům vyšly vstříc. „Měli jsme slušně zaplněnou hospodu, odhaduji to tak na padesát lidí, kteří přišli již na šestou. Fandové si dávali hlavně pivo, ale bylo možné i něco zakousnout. Připravena byla studená kuchyně,“ řekl Deníku majitel pardubické restaurace Garáž Josef Loser.

Tato dubinská restaurace počítá s mimořádnou otvíračkou i při dalších zápasech českých hokejistů. „Už teď víme, že prodlouženou otvírací dobu budeme mít v noci na sobotu, kdy od půl druhé ráno hrají Češi s Lotyšskem,“ dodal majitel Garáže.

Několik desítek lidí dorazilo včera ráno také do Sportovky. Tato restaurace svým hostům pak dokonce i vyvařovala.
„Normálně otvíráme v jedenáct. Ve čtvrtek jsme měli otevřeno od šesti. To už tady byl i kuchař,“ řekla Pardubickému deníku zaměstnankyně Martina Doskočilová.

Lidé se ve čtvrtek ráno spontánně scházeli také na Letce, v polabinském Pernštejnu či Pod Vinicí. Tam všude se kvůli hokeji časně ráno otvíralo.

Rozhodlo známé „nedáš – dostaneš“


Hradec Králové – Čeští hokejisté úspěšně vstoupili do olympijského turnaje. V prestižním duelu porazili Slovensko 3:1. „Nebyl to nejtěžší soupeř,“ řekl Jaroslav Holík, jedna z oslovených hokejových osobností.

JAROSLAV HOLÍK
legenda čs. hokeje, mistr světa z roku 1972, jako kouč přivedl dvakrát po sobě k světovému titulu reprezentaci do 20 let

„Výhra je dobrá, ale domnívám se, že Slováci nebyli tím nejtěžším soupeřem. Několikrát nás podržel Vokoun. Zachytal tak, jak v posledních utkáních NHL. Rozhodně je co zlepšovat, třeba zakončení. Kluci toho sice už moc nenatrénují, ale sednou si a popovídají si o tom.“


MARTIN HOSTÁK
hokejový expert

„Líbil se mi náš týmový výkon. Přestože Slováci hráli výborně, dokázali jsme je zpacifikovat. Je to důležitý vstup do turnaje. Předpokládalo se, že nejdůležitější bude výkon Vokouna, a on chytal opravdu skvěle. Osobně se mi líbil i Jágr. Sehráli jsme slušně přesilovky. Jen jsme zbytečně brzo ve třetí části přistoupili k pasivitě. Možná to chtělo víc aktivity. První duely ve skupině naznačily, že si to s Rusy rozdáme o první místo. Rusko bude favoritem, má silný kádr, hlavně útok. Nejdříve ale musíme porazit Lotyšsko.“


JIŘÍ ŠEJBA
mistr světa z roku 1985

„Hokej se mi zamlouval, hlavně v první třetině a pak v závěru druhé třetiny. Kluci plnili pokyny. Přesilovky nebyly špatné. V útoku jsme se drželi na puku. Před prvním gólem dobře střílel Blaťák. Slováci nás snížením vyvedli z tempa, pak jsme se s tím trochu prali. Měli jsme štěstí při tyčce, ale rozhodlo nedáš – dostaneš. S Lotyšskem to nebude jednoznačné, tipuji však vítězství 4:1. Poté proti Rusům, a dále Kanadě či Americe to již bude jiný hokej, lítavý. Na to budeme muset reagovat.“ (pt)