Současný lektor Karlovy univerzity, publicista, někdejší poradce exprezidenta Václava Havla, ekonom ČSOB a člen vládní rady NERV se v diskusi zaměřil především na velmi frekventované téma hospodářské a ekonomické krize.
Sedláček čelil i otázkám týkajícím se přítomnosti a budoucnosti Evropské unie a odpovídal například i na dotaz, jak hodnotí funkčnost stávajícího „západního“ společenského a ekonomického systému.
Kapitalismus funguje na 70%
„Kapitalismus funguje, ale tak na 70 procent. Nedávno jsme například byli svědky demonstrací proti kapitalismu v Americe a ve stejnou dobu, jen o několik ulic dál, pokládali mladí před firemní obchod květiny při vzpomínce na podnikatele Steva Jobse. To byl přitom drsný kapitalista a miliardář, jenž vůbec nepřispíval na charitu. Ukazuje se, že lidem nevadí, když si někdo vydělá šílené peníze. Ale musejí z toho něco mít i oni. Třeba moderní technologie,“ uvedl mimo jiné Tomáš Sedláček.
Ekonom Tomáš Sedláček prý sám rád zaplatí podnikatelům, kteří mu vylepšují život moderními technologiemi nebo poskytovanými službami.
„Vadí mi ovšem, pokud jsou bankéři, u kterých mám pocit, že mi nepřidali vůbec nic. Naopak. Okradli mě na daních, když jim stát rozdával státní subvence. Musím ale dodat, že to je v současnosti realita především u bank na Západě, ne u nás,“ řekl ekonom.
Kritika vůči Klausovi
Tomáš Sedláček se při besedě zmínil také o současné roli sjednocující se Evropy a byl přitom velmi kritický k postoji prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase.
„On mi to nedovolil,“ parafrázoval Tomáš Sedláček plačtivým hlasem premiéra s odkazem na prezidentovu nevůli ve vztahu ke zvažované finanční pomoci a k přísnějším evropským rozpočtovým pravidlům. Dlužno ale říci, že na tuto otázku mají (nejen) chrudimští podnikatelé rozdílné názory, a tak se Sedláčkově výroku hlasitě zasmála jen část diskutujících.