Charitativní spolek ATENA a MY TAXI spustily unikátní službu pro onkologické pacienty - onkoTAXI. "Je jednou z možných forem pomoci. Během léčby jsou pacienti mnohdy velmi unavení a oslabení, aby byli schopni sami řídit. Za léčbou přitom musí mnozí dojíždět. Tak se zrodil nápad spojit se s taxi službou a moci pacientům zajistit bezpečnou dopravu, kam potřebují,” přiblížila fungování služby Aneta Kalinová, zakladatelka spolku ATENA se sídlem v Litomyšli.

Zdroj: FB spolku ATENA

Systém má jednoduchá pravidla: onkologický pacient, který má zájem využít službu onkoTAXI, obdrží od spolku ATENA heslo, které jednoduše sdělí při objednávce vozu, a může tak čerpat slevu na jízdném. “Po Pardubicích je doprava do 3 km za 49 Kč a každý další km za 25 Kč. Kdyby bylo potřeba, k dispozici je i vůz s plošinou pro vozíčkáře, “ informoval Ladislav Horák, majitel MY TAXI.

Obyvatelé města si myslí, že v době internetu je městský rozhlas přežitkem z minulosti.
Chrčí, piští, budí děti. V Heřmanově Městci lidem vadí městský rozhlas

Pro pana Mirka to v přepočtu vychází na příznivou cenu. "Bydlím blíž k Pardubicím, než k Chrudimi. Takže mi to vychází dobře a tuto službu jistě využiji," poznamenal.

Snahou spolku je zavést službu onkoTAXI po celé republice a pacientům tak pomoci se zajištěním každodenních potřeb. Už nyní tento unikátní systém funguje nejen v Pardubicích a Chrudimi, ale také v Kolíně, Poděbradech a jejich okolí.

Charitativní spolek ATENA vznikl na konci roku 2023 a jeho cílem je pomoc onkologicky nemocným. Díky partnerům, kteří spolek podporují,zprostředkovává ATENA onkologickým pacientům finanční, či materiální pomoc, poskytuje prostory pro setkávání, či organizuje dlouhodobé sbírky pro děti, které přišly kvůli onkologickému onemocnění o rodiče. Současně vytváří mapu pomoci, která nemocným přináší nejen přehled míst, kde naleznou odbornou pomoc, ale také služby, které jim usnadní dny s nemocí.

Každý rok pak ATENA vydává kalendář, z jehož prodeje putuje celý výtěžek na pomoc onkologicky nemocným. Téma kalendáře se každý rok mění, jedno ale zůstává - modelky a modelové jsou vždy onkologičtí pacienti.