Z dětského a novorozeneckého oddělení chrudimské nemocnice si ve středu do naší redakce „odskočil“ jeho přednosta David Kasal, který byl dalším z hostů našich on–line rozhovorů. Otázky ho opravdu zaměstnaly, jejich pečlivým zodpovídáním nakonec v naší redakci strávil více než dvě hodiny.

Vážený pane primáři, ráda bych se zeptala, jak jste spokojen s personálním obsazením vašeho oddělení. Děkuji. (Marie Pěnkavová)
Děkuji za vaši otázku. V současné době máme dostatečný počet lékařů a sestřiček na to, abychom zajistili, co nejlepší péči naším malým pacientům. Kdo mě zná, ví, že jsem náročný a pokud nejsem spokojen s konkrétním pracovníkem, na oddělení ho nedržím. To byl i případ na jaře. Jinak jsem si vědom, že personální práce není jednoduchá a vím, kde by se dalo něco vylepšit.
Vaše oddělení se honosí termínem Baby friendly, co to vlastně znamená? (čtenář)
Ano, již od roku 1998 máme toto označení, jako jedno z prvních novorozeneckých oddělení v republice. Volný překlad znamená - oddělení přátelské dětem z pohledu péče a podpory kojení. Takže se snažíme s pomocí speciálně vyškoleného personálu rozvíjet a podporovat kojení od samotného porodu, pomáhat matkám na oddělení, aby téměř všechny maminky, které chtějí mohly kojit. Navíc již od roku 1993 jsme měli tzv. rooming in - děti trvale v péči matky ve společném pokoji.
Někde jsem četla, že dětem zpříjemňují pobyt v nemocnici nějací zdravotní klauni, funguje něco podobného i v chrudimské nemocnici? Nebo tam máte nějaké jiné „vychytávky“? (Nováková)
Na našem oddělení jdeme trochu jinou cestou. Jednak se nám podařilo s pomocí řady sponzorů zpříjemnit prostředí - kdy stěny jsou vymalované, jako když jste v pohádce - bylo provedeno pod patronací herečky Žádníkové-Volencové jako první projekt tohoto typu. Máme při oddělení školu, kde spolupracujeme se zkušenými pedagogy, kteří se věnují dětem a pořádají např. koncerty nebo hrané pohádky dětskými soubory. K tomu využíváme herny vybavené hračkami, počítači, které mají přístup i na internet. V posledních dvou měsících se podařilo dotáhnout s pomocí sponzora vybavení všech pokojů pacientů LCD televizory s DVD přehrávači. Někdy se nám i stává, že děti nechtějí domů a to je tam doprovázejí během celého pobytu maminky.
Dobrý den, pane doktore. Nejdříve pochvala pro všechny Vaše sestřičky i Vás doktory na dětském, a pak bych se chtěla zeptat: znám hodně maminek s malými dětmi, které mají zánět ledvin, ale vždy jsou to jen holčičky, je možné, že holčičky jsou na to náchylnější? Opravdu mezi nimi není ani jeden kluk je možné, že se jich toto onemocnění netýká? Sama mám dva kluky, moje sestra holčičku a právě má zánět ledvin. Dík za odpověď. (Šporková Petra)
Děkuji a pozdravy předám sestřičkám i lékařům. Je pravda, že záněty močových cest jsou mnohem častější u děvčátek, než u chlapců. Vliv na to má mimo jiné anatomie, kdy u děvčátek je mnohem kratší močová trubice a tím jsou častěji vystaveny působení bakterií. Jinak se stejné obtíže vyskytují i u chlapců, ale v menší míře.
Pane doktore, co je na tom pravdy, že máme mezi patnáctiletými dětmi závisláky na kouření? Setkal jste se už s někým takovým? (Hana K.)
Bohužel, máme závislé děti na kouření - pamatuji si na jednoho čtrnáctiletého, který se krátce po přijetí zeptal, kam může chodit kouřit - kouřil dvacet denně! Podotýkám, že kouření je v areálu nemocnice zakázáno. Celkem pravidelně se setkáváme na našem oddělení s dětmi intoxikovanými alkoholem. Jde tak o 20 dětí za rok, mívají mezi 10 až 16 lety a pravidelně kolem 2 promile, není ale výjimka i přes 3 promile!
Ráda bych od vás slyšela názor na očkování. Myslím, že některá jsou zbytečná a u maminek vyvolávají pochybné televizní reklamy paniku a strach. (Váhavá)
Toto je téma ne na krátkou odpověď, ale na celý článek. Můj názor je, že řada očkování je velmi důležitá a z hlediska možných následků onemocnění bych je nikdy nevynechal. K těmto očkováním bych zařadil základní v očkovacím kalendáři. Další nabízená očkování, a většinou necitlivě inzerovaná, jsou vhodná pro určité skupiny dětí a v tom by měl individuálně poradit každý praktický lékař. Na druhou stranu např. očkování proti rakovině děložního čípku je dle mě nedoceněné a doporučil bych ho každé dívce.
Chci se zeptat, co říkáte módní vlně prapodivných jmen, které nyní maminy dávají svým ratolestem. Diego mě v posledním týdnu hodně pobavil… (Aneta)
Pravda, v posledních dvou až třech letech se takových jmen vyskytuje výrazně více, než dříve. A co tomu říkám? Myslím si, že jméno by mělo ladit alespoň trochu s příjmením, nemělo by působit směšně a nemělo by podléhat právě probíhajícímu seriálu nebo telenovele. To jméno pak nesou naše děti celý život a až povyrostou budou se prát s výslovností anebo posměšky svých spolužáků. Pokud jsou některá originální jména vybrána uvážlivě, nic proti nim nemám.
Dobrý den, pane primáři, chtěl jsem se zeptat, zda jste vždycky chtěl být lékařem a co vás k volbě tohohle povolání přivedlo? (Ivan Novotný)
Jako každý kluk jsem nejdříve chtěl být popelářem. Později fotbalistou a pak jsem chtěl být zvěrolékařem. Po osobní zkušenosti, kdy jsem v 15 letech strávil v nemocnici celé prázdniny, jsem chtěl být lékařem. Kamarádi mi říkají, že jsem se od veterináře moc neodchýlil, protože malé děti také neřeknou, co jim je, nebo co je bolí.
Být lékařem a ještě navíc přednostou asi není snadné, jak se odreagováváte. (Janoušková)
Někdy těžko, protože na to není čas. Ale rád mám pohyb, buď si jdu zaběhat na “fiťák“, zabruslit podél Labe ke Kuňce. Rád se podívám na příjemný film nebo s přáteli posedím u červeného vínka.
Máte děti? Jste spíš táta nebo se občas ve vás probudí doktor? (Pavlína)
Ano, děti mám a obecně děti mám rád. Pokud nejsou nemocné, tak jsem jednoznačně táta, při nemoci pak nastupuje doktor.