Už rostou, šuškanda jde napříč celým okresem. Ale zřejmě to nebude žádný houbařský zázrak. Zatím jsme totiž v redakci nezaznamenali žádnou návštěvu s plným košíkem. Výjimkou je zřejmě hlinecký mykolog Jiří Laštůvka „Kudláček“, který včera odpovídal na dotazy v on–line rozhovoru.

Prozradíte nám nějaký oblíbený recept na přípravu hub? (Jaruška K)

Nejraději mám dršťkovou polévku z kotrče. Nebo peču celé klobouky v troubě na plechu jen osolené a okmínované. Mám rád houbové škvarky.
Patří můj houbový “jmenovec“ k vašim oblíbeným úlovkům? (Jirka Křemeňák)
Ano, mám své křemenákoviště, které mě včera nezklamalo a nalezl jsem prvních jedenáct smrkových křemeňáků. Už v květnu jsem nalezl šest březových. Tato houba je skvělá do bramboračky, já osobně z ní připravuji guláš. Je vhodná na sušení.
Zajímalo by mě, jestli jste někdy při houbaření zabloudil? A jak se v lese zachovat, když přijde náhle bouřka? (Ferdinand)
Nezabloudil jsem, mám v hlavě zřejmě zabudovanou GPS, muhehe. Při bouřce zalézám do krmelce.

Synátor sice rád houby sbírá, ale nejí je. Dokonce když cítí vůni hub při jejich kuchyňské úpravě, tak prchá z kuchyně. Myslíte, že může existovat nějaká houbová alergie? Jinak si jeho nechuť k tomuto božskému menu neumím vysvětlit…
(Petr Málek)
Děti moc houby nejedí, o alergii jistě nepůjde. Moje mladší dcera nejí smaženici a vybírá houby z omáčky a přitom jí smažený houbový řízek chutná.

Můžete mi poradit, jakou houbou nejlépe otrávit Vávru, když to na vás neprásknu?
(Maryša)
Nejvíc jedovaté jsou u nás muchomůrka zelená a tygrovaná a závojenka olovnatá či pavučinec plyšový. Ale Maryšo, to bych nedoporučoval. Uvařte raději Vávrovi již osvědčené kafe od Žida!

Můžete mi poradit nějaký váš oblíbený houbařský recept, mimo klasické smaženice?
(Božena)
Kudláčkovo čatní na toustový chléb. Recept je na mých webových stránkách.
Co říkáte na devastaci našich lesů? Jeden občas v lese najde víc odpadků než hub a nepůsobí to zrovna příjemně ani ve chvíli, kdy se vydáte jen na procházku. (Matásková Ilona)
Je to skutečně někdy síla, co lidi do přírody vyhodí. Nechápu, že se jim chce jet dva kilometry od baráku, aby vyhodili do lesa autobaterii nebo pytel domovního odpadu. Vadí mi igelity a pet lahve, které se snažím sbírat, když jdu z lesa domů. Devastaci je ale možné vnímat i z druhé strany, myslím tím výkupy lesních pozemků, zvýšená (až nesmyslně) těžba dřeva.

Co byste dělal, kdyby vás v lese při houbaření napadl třeba kanec?
(Myslivec)
Myslivče, potkávám dost často divoká prasata. Ale ještě se mi nestalo, že by mne nějaké prohnalo po lese.

Jeden můj známý chodí do lesa i v zimě a nepamatuji se, že by se vracel bez nějakého houbařského úlovku. To třeba sníh a
mráz houby nezničí tak, že jsou k nepožití? (Franta)
Na houby chodím celoročně, tedy i v zimě. Roste jen určité množství hub, kterým nevadí mrazy. Při teplotách pod nulou houby přestanou růst a když se oteplí, zase začnou. Jde třeba o hlívu ústřičnou nebo penízovku sametononou či Jídášovo ucho.
Sbíráte houby také v cizině? A kde jste případně měl největší úlovky? (Gizela)
V Polsku a Německu jsem vyrazil na houby. Nevidím žádný rozdíl, úlovky byly stejné jako na Hlinecku.

Po havárii v Černobylu jsem někde četl, že radioaktivní spad
ohrozí i u nás houby. Je to pravdivá informace a jak dlouho případně toto nebezpečí hrozí? (Ivan Ivanovič Ivanov)
Ano, slyšel jsem o tom, ale myslím si, že už uplynulo dost času a snad už nebezpečí nehrozí. Je pravdou, že houby do sebe nabírají těžké kovy z půdy. Proto třeba houby nesbíráme u hlavních silnic nebo v blízkosti nějakých továren apod.

Už se vám někdy stalo, že jste přišel z lesa s prázdnou? Mně se to bohužel občas stává :-)
(Houbařka)
Ano, když jdu v lednu, únoru a březnu, bývám někdy zklamaný, že nepotkám hlívu nebo penízovku sametonohou. :-) V dubnu už většinou bývám spokojený.

Máte dojem, že hub rok od roku ubývá? A pokud ano, čím si to vysvětlujete?
(Martin Kovařík)
Nevím, u mne se to neděje. Spíše naopak si myslím, že jich je víc než před lety. Například hřiba smrkového jsme dvě desetiletí nepotkávali v takovém množství, jako za poslední dva tři roky.
Je lepší chodit na houby ráno nebo spíš navečer? (Jana)
Stoprocentně choďte ráno. Houby nezasychají a je v lese příjemněji, chládek, neštípají komáři.

Jako holka (před několika desetiletími) jsem pravidelně nacházela houby lišky, ale v mnoha posledních letech jsem o tento druh ani nezakopla. Nevíte, jestli někde rostou?
(Jenovéfa)
Lišky se začínají v posledních třech letech opět vracet do našich lesů. Důvodem jejich zmizení byly kyselé deště a necitlivé hnojení nebo práškování polí. Teď se to už neděje, a tak jistě brzy lišky potkáte. Já už je letos mám.
Jak vidíte snahy o to, pěstovat i ušlechtilé houby (jako hřiby) formou zemědělské velkovýroby. Je to vůbec reálné? (pentakyanokarbonyželeznatan)
Ano, je to reálné. Sám jsem zapojený v programu, který se věnuje šlechtění smržovitých hub. Nadále zkoušíme pěstovat kotrč kadeřavý a ing. Pavlu Havránkovi sbírám jakékoliv mycelium (otisky hub) k dalšímu zkoumání.

Už jste se někdy přiotrávil houbami. A co vás nejvíce otravuje všeobecně? A neotrávily vás nedávné výsledky voleb?
(Čenda)
Ne, nikdy jsem se nepřiotrávil. Nejvíc mne otravuje nedostatek času, který bych rád věnoval svému koníčku. A volby ani nekomentuji, o politiku se příliš nezajímám.

Štve vás vuvuzela na fotbalovém MS? A co byste říkal, kdybyste si vyrazil na houby a tam zněl takový příšerný koncert?
(jarda)
Souhlasím s tím, že zvuk je příšerný. Kdybych ho zaslechl v lese, nevím, co bych dělal. Tedy vím, ale neřeknu. V lese mám rád klid, proto do něj chodím relaxovat. Když je hlavní sezona a začne chodit spousta lidí, raději zůstávám doma. Pískot, volání a štěkání psů mne odrazují.

Kterou houbu považujete za vůbec nejchutnější?
(oid)
Pan Smotlacha říkal, že nejchutnější houbou je muchomůrka zelená. Ale musel ji hned vyzvrátit, aby lidé nepřišli o vynikajícího mykologa. Já osobně takové zkoumání chuti provádět nebudu, ale jak už jsem napsal, chutnají mi víc lupenaté houby - bedly, ryzce, holubinky, růžovky. A již jmenovaný kotrč.

Proč máte přezdívku Kudláček? Nosíte furt s sebou kudlu nebo co? :-)
(Pavel)
Babička byla za svobodna Kudláčková. Vzala si Laštůvku, ale lidé stejně říkali mému otci a poté i mně, Kudláček. slyším na něj ostatně víc. Kamarádi si nechali vyrobit trička s nápisem “Když do lesa, tak s Kudlou v zádech“.