VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velitel Opata odchází do Generálního štábu armády ČR

Chrudim - Zdejší kasárna se včera stala dějištěm slavnostního nástupu jednotek 4.brigády rychlého nasazení. Ceremoniál se konal při příležitosti odchodu stávajícího velitele brigády plukovníka Aleše Opaty do funkce vGenerálním štábu ArmádyČR.

23.2.2008
SDÍLEJ:

Aleš Opata odchází ke generálnímu štábu Armády ČR.Foto: Karel Dvořák

„Jde opřirozený kariérní růst. Plukovník Opata je voják sobrovskými zkušenostmi. Má za sebou imise na Balkáně a vAfghánistánu,“ uvádí tiskový mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Aleš Opata nastoupil už vroce 1993do mise UNPROFOR. Česká jednotka se tehdy podílela na osvobození obklíčených francouzských vojáků. Mezi těmi, kteří se vypravili sobrněným transportérem na pomoc francouzským kolegům, nechyběl Aleš Opata. Za tento čin získal francouzský válečný kříž „Za udatnost“.

Patřil ktěm velitelům, za kterými vojáci bezvýhradně šli „Aon jim taky stoprocentně věřil. Oněco později se ujal ipojem Opatovi hoši,“ vysvětluje mluvčí chrudimské brigády Lada Kovářová. Pátečního slavnostního nástupu se zúčastnili ičlenové Klubu výsadkových veteránů vChrudimi. Ti pak, spolu spříslušníky brigády, odjeli uctít památku výsadku „Platinum“ do místa jeho válečného vysazení uKrásného.

Ktomu došlo 17.února 1945.Vojáci a váleční veteráni položili květiny také upamětních desek vmístech někdejších úkrytů výsadkářů vHradišti a Javorném. Novým velitelem 4.brigády rychlého nasazení se 1.března stane plukovník generálního štábu. Ladislav Jung, který vminulosti působil jako zástupce velitele 4.brigády rychlého nasazení.

Aleš Opata se narodil 9.září 1964 v Hranicích. Po absolvování Vojenského gymnázia Jana Žižky zTrocnova vOpavě a Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově zahájil vojenskou kariéru ve funkci velitele tankové čety vJihlavě.

Zde také později prošel funkcemi velitele tankové roty a praporu. Sloužil ivČeském Krumlově, kde se připravoval do operace UNPROFOR, mimo jiné také jako zástupce velitele průzkumné roty. Vroce 1993nastoupil do mise UNPROFOR. Česká jednotka se tehdy podílela na osvobození obklíčených francouzských vojáků. Mezi těmi, kteří se vypravili sobrněným transportérem na pomoc francouzským kolegům, nechyběl Aleš Opata. Za tento čin získal francouzský válečný kříž Za udatnost.

Po návratu do republiky se stal příslušníkem nově se tvořící 4.brigády rychlého nasazení. Nastoupil na funkci staršího důstojníka výsadkové přípravy. Bylo to tak trochu symbolické zakončení jeho několikaleté cesty kvýsadkovým jednotkám.

„Olehké výsadkové jednotky jsem měl zájem už na škole, ale sohledem na tehdejší personální práci to nějak nevyšlo. Ničeho ale nelituji. Během služby vJihlavě jsem získal určitou představu otaktických možnostech tankových a motostřeleckých jednotek, ojejich pohybu po bojišti. Ato samozřejmě mělo svůj význam,“ vysvětluje Aleš Opata.

Od ledna 1996velel Opata 3.mechanizované rotě našeho praporu vmisi IFOR. Patřil ktěm velitelům, za kterými vojáci bezvýhradně šli a on jim taky stoprocentně věřil. Vté době vznikl pojem „Opatovi hoši“. Během této mise došlo vblízkosti vesnice Ivanska, na pomezí Chorvatska a muslimské části Bosny a Hercegoviny, kposunutí chorvatské hranice na území Bosny. Na zabraném území operovala ozbrojená chorvatská jednotka. Kapitán Opata provedl se svými vojáky a přiděleným britským obrněným transportérem vnočních hodinách přepad, příslušníky speciální chorvatské policie odzbrojili a vymohli si plnění Daytonské mírové dohody vurčené zóně separace.

Po skončení mise nastoupil na funkci zástupce velitele 43.výsadkového mechanizovaného praporu vChrudimi. Vletech 1998až 1999absolvoval Vysokou školu velení a štábu námořní pěchoty ve Virginii vUSA. Jednalo se prý oúplně jinou dimenzi myšlení profesionální armády. Učili se historii, operační umění, plánování a řízení boje na stupni brigáda až divize, ale itaktiku boje malých lehkých jednotek. Role poddůstojníků a nižších důstojníků vnich byla zcela jiná, což vté době pro naši armádu představovalo velkou neznámou. Mnohé ztěchto výcvikových poznatků se snažil později po návratu do České republiky aplikovat především u43.výsadkového mechanizované praporu a ubrigády rychlého nasazení.

Bylo to vdobě, kdy staré výcvikové metody a předpisy již neplatily a nové ještě nebyly kdispozici a vize lehkých expedičních jednotek pohybujících se po asymetrickém bojišti byla vzačátcích.

„Tyto netradiční metody výcviku se nám dařilo prosazovat především díky pochopení nadřízených zejména voblasti rozvoje taktiky lehkých výsadkových a aeromobilních jednotek. Vtomto směru si myslím, že jsem měl vlastně štěstí na velitele brigády. Ato ať již se jednalo ogenerály Jiřího Šedivého, Hynka Blaška, Františka Štěpánka, Josefa Sedláka či otce myšlenky založení 4.brigády rychlého nasazení generála Karla Kubu. Ten svelkým časovým předstihem viděl budoucnost právě vlehkých, dobře vyzbrojených expedičních jednotkách použitelných voperacích NATO,“ říká Aleš Opata.

Právě ve Virginii měl možnost se na požádání po ukončení řádného studia účastnit několika stáží a kurzů. Jeden znich se týkal například výcviku odstřelovačů. „Nemyslím si, že bychom se museli od Američanů vtéto oblasti nějak moc učit. Už před listopadem 1989 měla naše armáda vjednotkách velmi dobře vycvičené odstřelovače, pouze jsme počátkem devadesátých let od tohoto trendu ustoupili. Atak jsem se snažil vrátit jen do původních pozic,“ vysvětluje plukovník Opata.

Nejdříve u43.výsadkového mechanizovaného praporu a později iudalších jednotek brigády rychlého nasazení postavil čety odstřelovačů jako samostatné jednotky. Jednalo se vlastně oprvek palebné podpory lehké pěchoty. Pozdější válečné zkušenosti jednotek NATO, ať již zIráku či Afghánistánu, všechny tyto nové výcvikové a organizační trendy jen potvrdily.

Vdubnu roku 2000se stal velitelem 43.mechanizovaného praporu pro operaci SFOR II vBosně a Hercegovině. Bylo to poprvé vhistorii, kdy do mise vyjela kompaktní organická jednotka. Po návratu do České republiky již vtéto funkci zůstal. Otři roky později se stal velitelem 4.brigády rychlého nasazení.

Rok 2004strávil Aleš Opata na Královské akademii obranných studií vLondýně. Jednalo se oškolu zaměřenou na vojenskou diplomacii, strategii a vojenskou politiku. Vroce 2007 vyjel na svou prozatím poslední misi do Afghánistánu jako náčelník štábu a zástupce velitele provinčního rekonstrukčního týmu ve Fajzabádu. Argumenty, že důstojníci ve funkcích velitelů brigád by do misí již jezdit neměli, odmítá.

„Nemohou vojáky celou dobu cvičit, připravovat je a pak jim jen popřát šťastnou cestu a poslat je do mise. Navíc je to ivýrazná zkušenost pro velitelský sbor na úrovni brigády. Ta totiž stále ještě představuje taktický stupeň, vojáci účastnící se misí vIráku či Afghánistánu získávají stále více zkušeností ve složitých oblastech a operacích,“ argumentuje Aleš Opata.

„Bylo by určitě smutné, kdyby velitel ztratil kontakt sbojovníkem a přestal chápat jeho potřeby voblasti výcviku a vybavení materiálem. Ato by se mohlo při současném vysokém operačním tempu bojových jednotek lehce stát.“

Aleš Opata patří mezi ty velitele, které jejich podřízení prostě berou. Je to voják každým coulem, člověk do terénu. Práci velitele brigády dělá rád a splným zaujetím. Uvědomuje si ale, že jednou bude muset ivtéto funkci skončit. Pokud je někdo někde příliš dlouho, zákonitě se pak dostává do určitých stereotypů. Ato je špatné.

Dovede si prý sám sebe představit ivúplně nějaké jiné funkci vsouladu skariérním řádem, kde by mohl uplatnit své zkušenosti. Samozřejmě pokud bude armáda ještě stát ojeho služby.

Když řekneme, že mezi záliby plukovníka Opaty patří již zmínění odstřelovači, nebudeme určitě daleko od pravdy. Nejenže se věnuje rozvoji právě těchto specializací u4.brigády rychlého nasazení, ale sám také rád střílí. Kjeho dalším zálibám patří rybaření, četba a také rekreačně sport.

Stále se věnuje výsadkové přípravě, ikdyž ne tak často jako u43.výsadkového mechanizovaného praporu. Bez toho by prý nemohl nosit padáček na rukávu.

 

Autor: Marek Nečina

23.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 25 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Řemeslník - zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Čáslavská 258, Heřmanův Městec., NÁPLŇ PRÁCE: pokládání vinylových, laminátových, dřevěných podlah, PVC aj.; aplikace pohledových betonů a stěrek; obkládání interiéru/exteriéru 3D obklady., POŽADAVKY: schopnost, samostatnost, pečlivost, smysl pro detail, nebát se pracovat rukama. , Praxe není nutností, zaučíme. Nástup možný ihned., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle od 8,00 do 17,00 hod. nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Fortelia s.r.o. - pracoviště heřmanův městec, Čáslavská, č.p. 258, 538 03 Heřmanův Městec. Informace: Miroslav Hovorka, +420 608 742 321. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 19 000 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Václavská 570, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: 5 týdnů dovolené, stravování, ubytovna, První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje a.s. - chrudimská nemocnice, Václavská, č.p. 570, 537 01 Chrudim 1. Informace: Radka Kučerová, +420 469 653 141. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč Pomocní kuchaři Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Starý Dvůr 47., Nástup možný ihned., Nabízíme: stravování, možnost ubytování, sportovní aktivity, První kontakt učiňte, prosím, na výše uvedeném telefonním čísle, nebo e-mailem.. Pracoviště: Hotel kraskov s.r.o., 538 43 Třemošnice. Informace: Michaela Hrnčálová, +420 603 709 098. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 19 000 Kč Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Starý Dvůr 47., Nabízíme: stravování, možnost ubytování, sportovní aktivity, První kontakt učiňte, prosím, na výše uvedeném telefonním čísle, nebo e-mailem.. Pracoviště: Hotel kraskov s.r.o., 538 43 Třemošnice. Informace: Michaela Hrnčálová, +420 603 709 098.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Finalistky z Besty Chrudim.

Taneční klub besta Chrudim ve finále na mistrovství světa

Trenér Felipe Conde udávající pokyny svým hráčům.

S cílem odolat dalšímu ataku Sparty. Ve finále rozhodne každá chyba

Setkání s hejtmanem Martinem Netolickým již ve čtvrtek

Pardubice - Ve čtvrtek se v budově krajského úřadu skuteční Setkání s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Šéf fotbalové Chrudimi Linhart: Podpora je cítit

Chrudim - Náročný podzim. Aklimatizace ve vyšší soutěži vynesla čtrnáct bodů a jarní boj o udržení. Chrudimské vedení může na zimní spánek zapomenout. Čtrnáct podzimních bodů není pro nováčka ideální, na což musí šéf klubu Tomáš Linhart reagovat.

Nahlédněte do krás Kyrgyzstánu

Slatiňany – Ve Společenském domě ve Slatiňanech se v úterý 11. prosince uskuteční další cestovatelský večer. Bude věnovaný Kyrgyzstánu, zemi nomádů a nebeských hor.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT