Natočili jsme unikátní záběry práce předního českého onkochirurga Pavla Jandíka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Ten už několik měsíců provádí operace první tkáně v Chrudimi.

“Mamologické operace u nás máme zavedené už dlouho, ale protože se nám podařil výrazně zlepšit podmínky, chceme jejich počet zvýšit,“ vysvětluje přednosta Vladimír Ninger.

K tomuto kroku existují dva důvody. Především je to skutečnost, že v chrudimské nemocnici existuje pro operace prsní tkáně prostředí naprosto adekvátní vyhlášeným fakultním nemocnicím. Chrudimi je pacientkám k dispozici mamograf, oddělení nukleární medicíny a nemocnice má rovněž gamasondu. Ta slouží k posouzení stavu spádových lymfatických uzlin v podpaží, do kterých může nádor z primárního ložiska v prsu metastázovat. Díky gamasondě mohou lékaři v Chrudimi vyšetřit takzvanou sentinelovou uzlinu, která je první ve spádovém lymfatickém řečišti.

Dalším důvodem plánovaného navýšení operací prsní tkáně je “angažmá“ královéhradeckého onkochirurga Pavla Jandíka, který do Chrudimi dojíždí každé pondělí. Tato lékařská kapacita nám při natáčení předvedla postup odstranění ložisek v prsu při dvou operacích. Vždy šlo o mladé ženy.

Operatér při zákroku používal navigaci, takzvaný Frankeho vodič. „Zavede se těsně před operací do inkriminované oblasti prsu a postupuje se podle jeho lokalizace přímo cíleně z malého řezu k ložisku,“ vysvětlil Pavel Jandík.