Zejména u strážců zákona nemá dobrou pověst. Muž je notorickým alkoholikem a držitelem smutného rekordu.

Své zkušenosti s ním mají městští strážníci ze Skutče a Chrudimi i příslušníci Policie ČR, kteří se průběžně střídají v alkoholikově převozu do pardubické záchytné stanice.

„V lihu" každý den

„S kolegy jsem ho převáželi více než čtyřicetkrát. Jednou byl schopen skončit na záchytce dvakrát během dvaceti čtyř hodin," řekl vrchní strážník Jiří Stuna z Městské policie Skuteč.

„Ve čtvrtek jsem jej odvážel kolem osmé ráno. Nadýchal 3,9 promile alkoholu. Ale kolegové, kteří jej vezli, mu naměřili i pět promile," popsal své zážitky strážník. „Od té doby určitě na záchytce ještě skončil, ale špatně se to monitoruje, protože ho nepřevážíme jen my," dodal.

Muž byl nedávno propuštěn z protialkoholní léčebny a podle slov Jiřího Stuny od té doby pije jako příslovečná duha. „Většinou se zpije krabicovým vínem a pak někde zůstane ležet," řekl Stuna.

Strážníkům však došla trpělivost. Opilce proto jeho závislost vyjde ještě dráž než doposud.

„My jej sebereme, jedeme nejprve do Chrudimské nemocnice, aby lékař potvrdil, zda je schopen převozu, a pak jej teprve odvezeme na záchytku," popsal těžkosti s opilcem Jiří Stuna a pokračoval: „Kromě toho, že musí zaplatit záchytku a vyšetření v nemocni, tak od posledních dvou převozů mu zaúčtujeme i pohonné hmoty plus náklady na dvoučlennou hlídku. Vychází to na na 627 korun. Navíc mu pokaždé hrozí pokuta za obecné pohoršení," řekl vrchní strážník.

Při součtu všech „účtů", které bude muset nyní alkoholik zaplatit za jeden převoz, vyjde suma pohybující se okolo pěti tisíc korun.

Slabá naděje

Už z jeho pravidelných návštěv záchytky je jasné, že muž pití zcela propadl.

„Pokud člověk pije dlouho, postupně se zaměřuje jen na svoji drogu a uspokojení těch nejzákladnějších lidských potřeb. Vyšší potřeby, jako rodinu, koníčky nebo práci, pak zcela ignoruje," vysvětlila Markéta Fialová z Psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice.

„Asi by mu pomohla úplná izolace od alkoholu, aby se mu pořádně vyčistila hlava a mohl začít jasně uvažovat. Netuším ale, do jaké míry je už postižený rozumově, protože se člověk může propít až do alkoholové demence. Tehdy už není schopen logického uvažování. Přitom jasná mysl je předpokladem pro ústavní léčbu. Aby člověk prošel náročným programem, musí být schopen mluvit o své závislosti, o zážitcích po požití drogy a podobně," dodala psycholožka.

LUKÁŠ VANÍČEK