Poprvé se o Málkovo odvolání pokusili v prosinci roku 2015 opoziční Svobodní, teď je však pod návrhem o zařazení tohoto bodu do programu schůze podepsán také František Pilný jako zástupce rovněž opozičního hnutí ANO 2011.

Opozice dlouhodobě tvrdí, že čtyři městští místostarostové jsou chrudimskou raritou. „Ve srovnatelně velkých městech je běžný počet jeden až dva, ve výjimečných případech maximálně tři," argumentuje opozice v obecné rovině. A proč by měl odejít právě Roman Málek?

„Protože za celou dobu výkonu své funkce nepředložil žádný významný bod jednání a na zasedáních zastupitelstva neprojevoval téměř žádnou aktivitu," uvádí se v návrhu. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu města však mají chrudimské radniční strany nadále převahu, neboť opoziční komunisté, hnutí ANO 2011 a Svobodní celkem disponují pouze jedenácti hlasy. K odvolání Romana Málka by proto byla nutná i podpora několika zastupitelů koalice. František Pilný přesto věří, že to tak nakonec dopadne.

„Předběžně se nám už pro náš návrh podařilo dojednat těsnou většinu. Více zastupitelů totiž vidí, že to takhle prostě nefunguje," naznačuje František Pilný.