Budovu má kraj v pronájmu na 50 let na základě dohody podepsané v roce 2006. „Ve smlouvě máme dohodnuté podmínky o rozsahu krajem prováděné údržby a oprav. Za to naše muzeum plní svou regionální a paměťovou funkci pro město Chrudim a jeho okolí,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek a pokračoval:

„Plán oprav a údržby vznikl na základě stavebního posouzení v roce 2005 a tehdy byla fasáda zánovní. V minulých letech ale, zřejmě na základě otřesů z dopravy a oprav mostu, se na budově objevily statické poruchy, následně i praskliny fasády a také některé části začaly opadávat. Na to jsme museli reagovat vybudováním bezpečnostního lešení, které chrání kolemjdoucí,“ pokračuje Roman Línek. Oprava podle něj nebude levná, vzhledem k rozsáhlosti celého domu odhady mluví o třicetimilionové investici. Takovou sumu ale kraj nemůže nenadále uvolnit a proto městu navrhl, aby se pro urychlení oprav na nákladech podílelo.

„Pokud bychom se s městem dohodli, bylo by možné opravu provést už v roce 2020,“ sdělil Roman Línek.

K dohodě ale zatím nedošlo. „Jestliže má kraj budovu v padesátileté výpůjčce, tak měl v takto dlouhém období s možnými opravami počítat,“ namítá chrudimský starosta František Pilný. Jednání budou pokračovat, termín příští schůzky ale dosud nebyl stanoven. 

Přestavba míří do finále.
Přestavba nasavrckého stadionu míří do finiše