Ke znepřístupnění lávky došlo na doporučení odborníků poté, kdy bylo po pravidelné pětileté kontrolní prohlídce zjištěno poškození mostovky.

„Zavřená lávka pro mě představuje několikaminutové zdržení při pěší cestě za maminkou, která právě na Jungmannově nábřeží bydlí. Takže by mě docela zajímalo, kdy se město pustí do oprav,“ svěřila se včera Chrudimačka Jolana Pelikánová.

Podle starosty města Petra Řezníčka není lávka celkově v havarijním stavu, nehrozí tedy například její zřícení. Z pochozích desek mostovky však vlivem koroze vymizely vložené ocelové pruty. Nosnost samotných desek tak byla v průběhu desítek let existence lávky výrazně omezena.

„Možná by se po lávce i přesto nechalo chodit dál, ale pokud tady je od statika doporučení na její uzavření, tak si žádný hrdina na radnici netroufne takové doporučení nerespektovat. A to i s ohledem na události, ke kterým došlo například v Praze nebo v Nymburku,“ konstatoval starosta. Ten zároveň ujistil, že město by lávku rádo nechalo opravit co nejdřív. Má to ale jeden háček. „Kvůli přemíře jiné práce teď na trhu chybějí projektanti, kteří by nám takovouto opravu vyprojektovali. To je velký rozdíl oproti například dřívější opravě lávky v Radoušově ulici, kde jsme tehdy sehnali projektanta prakticky okamžitě,“ popisuje starosta současný stav věcí. Město podle něj už oslovilo asi desítku příslušných odborníků, avšak zatím bez úspěchu.

Mezi lidmi se mezitím objevil i názor, že by radnice mohla povolit chodcům vstup na lávku na jejich vlastní nebezpečí. Jenže tabule s takovýmito upozorněními nemají žádnou platnost a nijak nezbavují majitele odpovědnosti. To potvrdil i místostarosta města, právník Miroslav Tejkl. „Je to stejné, jako když si v prodejně pověsí na zeď tabulku, že firma neručí za odložené věci. Před zákonem za ně přesto ručí,“ doplnil místostarosta.