Dno koryta náhonu se totiž podle vedoucího odboru investic Městského úřadu Chrudim Petra Peciny modeluje kameny, aby mělo přírodě blízký charakter.

Poslední etapa

V ulici Na Sádkách pokračují opravy již druhým rokem. „Prováděla se zde kanalizace, na kterou navázala oprava zdí a dna náhonu. Letos by se mělo pokračovat tím, že se dodělá zábradlí, povrchy komunikací a také nové osvětlení," řekl Petr Pecina. Nový povrch ulice by měl být vytvořený částečně mozaikou z kamenů.

Náhon je v současné době opravený v úseku od náměstí U Vodárny až do místa, kde se sbíhá ulice Na Sádkách s Koželužskou.

„V opěrných zdích náhonu se zachovala dvě máchadla. V rámci oprav jsme mysleli i na lávky, které byly v havarijním stavu," poznamenal vedoucí odboru investic.
Loňské opravy vyšly na šestnáct milionů korun. Letos se má do závěrečné etapy investovat okolo deseti milionů.

Do léta hotovo

„Chtěli bychom dokončit práce do začátku prázdninové sezóny, takže máme termín do konce června. Zatím to vypadá, že bychom jej mohli dodržet, aby se turisté v létě mohli projít podél celého náhonu," konstatoval vedoucí odboru investic.

Trochu jako zanedbaný bratr nyní vypadá část koryta náhonu, které začíná u Vodárenského náměstí a pokračuje směrem k Divadlu Karla Pippicha. Zejména v Soukenické ulici vypadá koryto jako bažina s rákosím.

V náhonu se bahno hromadí, a tak jím ani neprojde velká voda na jaře, aby jej odplavilo do polí.

„Budeme muset dno vybagrovat. Necháme laboratorně prověřit vzorky a podle výsledků se najde místo uložení. Výhledově se o tom jedná, ale zatím tento projekt předbíhají důležitější věci," dodal Petr Pecina.

LUKÁŠ VANÍČEK