„Původní plány počítaly se 120 miliony korun. Navýšení způsobila hlavně situace v zahradě kde byly stromy poškozeny větrem, suchem i kůrovcem. Na zámku zase byly provedeny vícepráce spojené třeba s dřevomorkou, kterou jsme nemohli odhalit, protože v daném místě stály velké vitríny, které se odstraňovaly až v průběhu stavby,“ vysvětluje kastelán Jaroslav Bušta. Potřebné peníze navíc se podle něj podařilo zajistit výhradně z národních zdrojů, neboť přiznaná evropská dotace, jež tvoří 85 % uznatelných výdajů, je striktně odvozena od původního rozpočtu.

Na budově zámku se teď dělají fasády, připravuje se restaurování kamen, dovážejí se restaurované prvky, dokončuje se výmalba na nádvoří atd. V zahradě probíhá stavba jednoho z altánů, zatímco druhý se sem později doveze rozebraný a bude složen přímo na místě. Do dětského hospodářství byla zavede elektřina a bylo zde zprovozněno zabezpečovací i protipožární zařízení.

Objekt dětského hospodářství (na snímku) budou dokonce střežit kamery. „Je to preventivní opatření proti možnému vandalismu. Pod stejným dozorem budou také altány,“ upozorňuje kastelán.

Pro veřejnost zůstává park nadále uzavřený. Jako první má být po dokončení díla a jeho předpokládané úspěšné kolaudaci otevřena od počátku roku 2020 ta část parku, která se táhne od hřebčína nahoru. Jde o rozlehlou plochu, která zůstane i do budoucna přístupná bezplatně.

V této oblasti parku je nyní dlážděna plocha před hřebčínem, dokončují se práce kolem cest, jsou zakládány nové trávníky. V areálu se také pohybují arboristé, kteří vyřezávají suché větve z korun stromů. A budou se ještě kácet další suché stromy, které nepřežily uplynulé zimní období.

Východní pás parku nad zámkem, jenž bude v rámci rekonstrukce oplocen, se návštěvníkům otevře také v příštím roce, ale o něco později. Podle kastelána Jaroslava Bušty se bude v této části parku platit jednorázové vstupné ve výši 30 Kč, avšak k mání by měla být i celoroční permanentka za stokorunu. „Tento poplatek nám pomůže se starat o areál, ve kterém budete mít například možnost roztáhnout deku, posedět v lehátkách nebo na kompletně nových lavičkách a využít informační systém parku. V poplatku je zahrnuta možnost využití toalet, návštěva vstupní historické expozice, opravené dětské hospodářství s expozicí, dva altány, dětské hřiště, kaplička, přístaviště a další. Myslím, že za těch pár korun je nabídka velmi pestrá,“ doplňuje kastelán.

Prohlídky samotného zámku pokračují normálně. Základní expozice byla naopak letos rozšířena o další čtyři interiéry. (man)