„Letos se můžete těšit na prohlídku prostor útulku a zvířátek, menší vánoční občerstvení a posezení," poznamenává vedoucí chrudimského útulku Denisa Uchytilová, podle níž během uplynulého roku nalezlo v kotcích přechodné ubytování 86 zvířat a na nového pána zde aktuálně čeká sedm psů a šest koček.

Zájemci mohou zvířatům „nadělit" kdykoliv během týdne, což se také od začátku prosince několikrát stalo, ale hlavní nápor se očekává hlavně během nadcházející soboty.

Lidé, kterým nejsou opuštěná zvířata lhostejná, mohou nadělovat i ve dvou zbývajících útulcích na Chrudimsku. Například v Heřmanově Městci už tři mecenáši granule a pamlsky donesli.

Také v podlíšťanském útulku se už několik štědrých dárců s granulemi stavilo. A po telefonické domluvě na čísle 723 901 915 je možné sem přivézt dárky i během víkendu a následujícího týdne. „Už jsme tu měli dvě rodiny s granulemi a ještě pro nás dělá sbírku Zookoutek v Pardubicích. Podle fotek, které nám poslali, toho pro nás vybrali opravdu hodně. Takhle se o nás starají už několikátý rok. Například jedna z našich fen vyžaduje speciální výživu, na kterou pořadatelé sbírky také mysleli a bude součástí nadílky," říká vedoucí útulku v Podlíšťanech Romana Jeníková.

Ne každé nalezené zvíře se dostane hned do útulku. Nicméně ve většině případů mají jejich osudy šťastný konec. Například v Rosicích u Chrasti nalezl řidič dvě koťata, která tu kdosi odhodil na kraji silnice v pytli od brambor. Bylo jen otázkou času, než se pohyblivý obsah pytle odbatolí na cestu a něco je přejede. Nálezce koťata vzal s sebou a našel jim nový domov.