„I přesto jsme se setkali s velkou rodinou hasičskou, naši bratři hasiči veteráni, přišli zavzpomínat. A hlavně díky jejich píli jsme měli tu čest, převzít z rukou starosty krajského sdružení hasičů Pardubického kraje Josefa Bidmona Prapor SH ČMS. A tento veliký dar nebyl jediný z ruky starosty obce Radka Zemana převzal náš dlouholetý člen Ladislav Horák repliku našeho sborového praporu," uvádí za pořadatele Šárka Tererová.

Bohatý program

Z náměstí poté v doprovodu chrudimských mažoretek odchází průvod na místní hřiště, kde oslavy pokračují. Na parketu mažoretky vystřídá seskupení Dolce Baby. Jsou to dámy, které společně tančí už 19. rokem a jejich věkový průměr činí 68 let. Nejstarší tanečnice přitom oslavila už 81. narozeniny.

„Poslechli jsme si také krásné vystoupení dětí ze ZUŠ Luže, kdy přihlížející hosty ze židlí zvedla skupina Kaťáčci s učitelem Markem Jírovským. Zahráli několik 'pecek' od kapely Katapult. Poté dostal prostor Dechový orchestr ZUŠ pod vedením Ireny Čimborové. Trubky k hasičům neodmyslitelně patří, a každý kdo zkusil na trubku troubit poplach, ví jak je to těžké. Vystoupení zakončila skupiny GALAXIS," doplňuje Šárka Tererová.

Když dohrála hudba, na tréninkovém hřišti předvedli hasiči práci s hydraulickými nůžkami. Děti i jejich rodiče bavil humorista a kreslíř Jan Honza Lušovský.

Smysl pro humor i týmovou spolupráci přítomných hasičů prověřila série netradičních disciplín. Pětičlenné družstvo mělo za úkol například proběhnout v žebříku mezi kůly, občerstvit se a poté si na nohy připevnit speciální pětiběžky vyrobené z dřevěných trámků. To však byla jen polovina. Následoval přenos raněného kolegy na nosítkách, poté soutěžící měli shodit proudem vody ze džberové stříkačky plechovku a v pytli doskákat do cíle. Ani lužské hasičky se nenechají zahanbit a na trať vyrazí také.

Náhlý konec

Kolem půl třetí však obloha potemní a oslavy doslova spláchne prudký liják. Bouřka přišla dokonce dvakrát. Zvukařům napršelo do aparatury, a proto pořadatelé museli zbytek programu odvolat. „Zůstalo pár skalních příznivců a kamarádů z ostatních sborů. S těmi jsme si sedli a v družném hovoru setrvali do nočních hodin," dodává Šárka Tererová. (lv)