Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavy včelařů začínají

Nasavrky – Od pátku do pondělí 26. září se při příležitosti oslav 60. výročí zahájení profesionálního včelařského vzdělávání konají v nasavrckém včelařském učilišti Dny otevřených dveří.

22.9.2011
SDÍLEJ:

Včelařské vzdělávací centrum v Nasavrkách.Foto: Karel Dvořák

V rámci programu budou účastníci seznámeni s historií školy a s vyučovanými obory. Při zahájení bude slavnostně zasazena pamětní lípa. V sobotu proběhne cyklus přednášek na téma včelí produkty v domácnosti, míchané nápoje s použitím medu apod. Bude otevřena i včelnice na Libáni, kde bude možné se prakticky seznámit s životem včel a s prací včelaře. Uskuteční se rovněž výstava Plody podzimu.

Seznámení se Středním odborným učilištěm včelařským v Nasavrkách

Historie včelařského vzdělávání v Nasavrkách

Včelařské vzdělávání v Nasavrkách bylo zahájeno dne 29. září roku 1951. Od té doby došlo k mnoha změnám, přičemž včelařskou školou prošlo několik tisíc včelařů. Původně dvouletá Včelařská škola se v šedesátých letech postupně změnila na Zemědělské odborné učiliště nabízející obor ovocnář – včelař.
Včelařství je zásadní pro udržení stability ekosystému a biodiverzity krajiny. V devadesátých letech se podařilo odborné učiliště zachovat a v nových podmínkách rozvíjet. V roce 1998 zřídil Český svaz včelařů z původně státní školy Soukromé střední odborné učiliště včelařské, které se v roce 2001 změnilo na obecně prospěšnou společnost Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum – a tak působí dodnes.

Fakta:
29.9.1951 dvouletá Včelařská škola
1957 – dvouletá mistrovská škola (cyklus teorie a praxe na podnicích)
1964 – jednoletá nástavbová škola pro děti po 1.ročníku zemědělských škol
1965 – Zemědělské odborné učiliště – obor včelař – ovocnář
1978 - Střední odborné učiliště – obor ovocnář – včelař
1991 – další obory Truhlář, Provoz služeb pro domácnost, Zahradník
1.9.1998 – přechod ze státního na soukromé a vznik
Soukromé střední oborné učiliště včelařské, s.r.o. – zřizovatel ČSV
1.9.2001 – Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. – zřizovatel MZe ČR a ČSV

Současnost včelařského vzdělávání

Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum zajišťuje tříletý učební obor Včelař, který je v současné době nabízen v dálkové formě. Zájem o tento obor v posledních letech silně vzrůstá. Již po druhé byli přijati studenti do dvou tříd prvního ročníku a od září 2011 bude studovat cca 140 žáků. Obor kombinuje jak teoretickou, tak praktickou část výuky. V teorie zahrnuje všeobecně vzdělávací a odborné předměty: Včelařství, Chov matek, Biologii včely medonosné, Stavby a zařízení včelnic atd. Odborný výcvik probíhá na vlastních včelnicích a provozních včelařských zařízeních. Studenti se tak během tříletého studia seznámí s komplexní obsluhou včelstev v průběhu včelařského roku, se získáváním a zpracováním včelích produktů, s léčením včelstev a jejich ochranou před chorobami a škůdci i se zdroji včelí pastvy.

Součástí areálu učiliště je také Včelařské arboretum, které slouží nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti. Toto arboretum je hlavně využíváno k výuce žáků. Zde vysazované rostliny poskytují včelám nektar, medovici nebo pyl a včelaři tady mohou načerpat inspiraci, jak obohatit o tyto zdroje včelí pastvy svoje včelnice nebo okolí a laikům umožňuje seznámit se s významem včel pro rostliny a rostlin pro včely. Návštěvníci si mohou prohlédnout i výstavní halu, kde je umístěno moderní zařízení a pomůcky pro včelařské provozy.

V roce 2011 byla jako ředitelka jmenována do vedení včelařského vzdělávání v Nasavrkách první žena, paní Ing. Markéta Kopáčková, která vidí budoucnost centra v inovaci oboru včelařství rozšířeném o předměty pěstování rostlin. Rozšíření oboru je plánováno s vědomím, že obor včelařství je zásadní pro udržení stability ekosystému a biodiverzity krajiny. Obor včelařství bude v budoucnu nabízen i v ročním intenzivním vzdělávacím programu v rámci denního studia. Důležitou stránkou rozvoje je podpora tuzemské i mezinárodní spolupráce s vizí vybudování včelařského vzdělávacího poradenského centra evropského rozměru v Nasavrkách. V návaznosti na poptávku a ke zvýšení konkurenceschopnosti absolventů na trhu práce se uvažuje o spolupráci učiliště s podnikatelskými subjekty, čímž se podpoří praktické vzdělávání a možnosti následného uplatnění.

Karel Sládek, SOUV – VVC, o.p.s.

Autor: Marek Nečina

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Ilustrační foto.

Téma kampaně? Strach dominuje

České Kimle 2017 ve Slatiňanech

Slatiňany – Minulý víkend byl ve Slatiňanech ve znamení prestižního Ultimate frisbee turnaje České Kimle s létajícím diskem.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Chrudim – Přepadení obchodu a výhružné telefonáty do banky spolu na první pohled neměly nic společného, tedy až dosud. Policisté odhalili, že tyto případy mají společného pachatele, kterého začali trestně stíhat.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení