VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Osobní asistence není jenom brigáda, je to určité poslání“

Pardubický kraj – V dnešní době, kdy studenti neustále hledají nějaký přivýdělek, se nabízí celá řada příležitostí. Zajímavou, ale ne až tak známou možností je osobní asistence. PAVLA ŠIKOVÁ strávila dva roky jako osobní asistentka v Praze a v současnosti také spolupracuje s benefičním festivalem Hudba pomáhá. 

24.12.2017
SDÍLEJ:

Pavla Šiková. Osobní asistence není jenom brigáda, je to určité poslání.Foto: Martina Krátká

„Asistence je podle mě práce, která má opravdový smysl. Díky asistenci mohou lidé s postižením dosahovat svých snů a být v životě šťastní,“ říká.

Co to vlastně je asistence? Jak byste ji popsala vlastními slovy?
Osobní asistence je sociální služba poskytovaná lidem, kteří si běžné denní činnosti nejsou schopni obstarat sami. Díky této službě mohou lidé s postižením nebo třeba senioři žít samostatný život a nebýt tak závislí na nějakém pobytovém zařízení. Tuto službu vykonává osobní asistent. Ten je v podstatě taková kompenzační pomůcka – líbí se mi toto přirovnání, protože vystihuje myšlenku osobní asistence.

Co všechno asistence obnáší?
To je docela těžká otázka. Každý klient je jiný a má své individuální potřeby. Asistent pomáhá v oblastech mobility, stravování, oblékání, komunikace, chodu domácnosti, hygieny a péče o zdraví. Někdo potřebuje asistenci celý den a při každé činnosti, kterou se rozhodl vykonávat. Jinému zase stačí pouze několik hodin denně. Celodenní asistence je problematická, protože lidé s postižením si ji často nemohou z finančních důvodů dovolit.

Jaká je vaše vlastní zkušenost s osobní asistencí?
Když jsem šla studovat do Prahy, chtěla jsem si najít práci při studiu. Dva roky jsem pracovala jako brigádnice v organizaci Asistence. Jedná se o neziskovou organizaci, která pomáhá lidem s tělesným a kombinovaným postižením. Mají několik služeb, jednou z nich je právě osobní asistence. Jejich poslání zní „rozpouštíme vnitřní i vnější bariéry“. Osobně se mi to moc líbí, díky jejich službám mohou lidé chodit do práce, bydlet sami, vzdělávat se nebo třeba společensky žít. Tím rozpouštějí vnitřní bariéry a naplňují své sny a cíle. Vnější bariéry představují fyzické překážky.

Pavla Šiková. Osobní asistence není jenom brigáda, je to určité poslání.V čem se asistence liší od jiných zaměstnání?
Hodně specifické je to, že asistent dost zasahuje do soukromí klienta. Aby vše fungovalo, musí mezi nimi vzniknout určitá důvěra. Asistent je povinný o všem, co se na asistenci děje, zachovat mlčenlivost. Je to práce s lidmi a ta je vždy náročná. Důležitá je zde trpělivost, upřímnost a důstojné chování ke klientovi. Asistent je profesionál, neměl by si tahat své osobní starosti do práce. Měl by všechnu pozornost věnovat klientovi. Samozřejmě to nejde vždycky, a proto je ze všeho nejdůležitější komunikace, aby se oba správně chápali a bylo jim při asistenci dobře.

Může osobního asistenta dělat kdokoli?
Určitě to nemůže dělat každý. Člověk pro to musí mít určité předpoklady. Skoro na každé asistenci totiž něco nevyjde podle plánu. Často dochází ke krizovým situacím. Musí to proto dělat lidé, kteří jsou stabilní a v těchto situacích umí zachovat klidnou hlavu. Může to začít u problému, že je rozbitý výtah nebo nejede metro. Může se také stát to, že asistent zaspí nebo mu ujede autobus a klient na něj musí dlouho čekat. Někdo to pochopí a někdo ne. Proto je důležité, aby asistenti uměli s klienty komunikovat, ale také znali své hranice.

Jaký má pro tebe asistence smysl? Co tě na této práci baví?
Díky asistenci mohou lidé s postižením dosahovat svých snů a být v životě šťastní. Stále se setkávám s lidmi kolem sebe, kteří mají předsudky vůči lidem s postižením, někteří se jich i bojí. Baví mě tuhle bariéru probourávat a seznamovat lidi s tím, že postižení žijí běžný život jako my a mají stejné potřeby. Je krásné pak vidět, že klienti mohou bydlet sami, rozvíjet se a rozhodovat o sobě.

Jak se tedy mohou lidé k asistenci dostat?
Pokud chtějí asistovat, tak stačí vyhledat organizaci, která tuto službu poskytuje. Samozřejmě je k tomu potřeba i vzdělání. Některé organizace potřebný kurz asistenta v sociálních službách poskytují svým lidem zdarma. Tento kurz není nutné mít hotový před tím, než člověk s touto prací začne. O osobní asistenci je také možné najít informace na sociálních sítích, na internetu nebo na akcích, jako je náš benefiční festival Hudba pomáhá.

Co děláte v týmu projektu Hudba pomáhá?
Pečuji o rodinu, které se daný ročník věnuje. Jsem v podstatě prostředník mezi rodinou a týmem Hudba pomáhá. Snažím se je podpořit v tom, aby se nebáli vystupovat na veřejnosti, aby neměli strach. Jsem člověk, na kterého se mohou vždy obrátit. Řeším s nimi technické problémy – bariérový přístup, kde parkovat, jak se dostat na místo, co se bude dít, jak budou koncerty probíhat… Organizuji s nimi také schůzky, snažím se jim být oporou a chodím s nimi na všechny akce.

Proč jste si zvolila zrovna tuhle pozici?
Souvisí to s mým oborem a patří to k sociálním pracím. Pracuji přímo s rodinou, mohu je podporovat, pomáhat jim v tom, co potřebují. Je to věc, která mě naplňuje a práce, kterou chci dělat v celém svém životě. Každá rodina je jiná a každá také potřebuje něco jiného. Prací s nimi se vždy učím spoustu nových věcí. (bko)

Letošní ročník festivalu Hudba pomáhá ukončí vánoční koncert 25. 12. od 18 hodin v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě.

Autor: Redakce

24.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce - Řidič/ka - Referent/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pardubická 176, Chrudim, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: Příspěvek na stravování, kulturu, sport., První kontakt učiňte prosím na výše e-mailové adrese.. Pracoviště: Sezam chrudim s. r. o., Pardubická, č.p. 176, 537 01 Chrudim 1. Informace: Ladislav Malinský, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 17 440 Kč

Účetní všeobecní Mzdová/ý účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17440 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zábořská 93, 539 44 Proseč, NÁPLŇ PRÁCE: Samostatné zpracování mzdové agendy pro cca 200 zaměstnanců, vedení personální administrativy, zpracování elektronické docházky, správa a zpracování personální agendy společnosti - nástupy/výstupy zaměstnanců, změny pracovních smluv, DPP, DPČ, vedení osobních složek zaměstnanců, zpracování exekucí, jednání se státními institucemi., POŽADAVKY: Podmínkou praxe min. 3 roky, aktivní přístup ke svěřeným úkolům, spolehlivost, samostatnost a časová flexibilita, znalost Zákoníku práce a pracovněprávní legislativy, SŠ s maturitou, znalost práce na PC, trestní bezúhonnost, odolnost vůči stresu, znalost SW Avensio, Ron portálu výhodou., ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: 13. Plat, mimořádné odměny, slevu na zboží Tescoma, možnost zkráceného úvazku, možnost dalšího vzdělávání, profesní i osobní růst., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle (Po - Pá, 6:00 - 14:30) nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Ergotep, družstvo invalidů, Zábořská, č.p. 93, 539 44 Proseč u Skutče. Informace: Lenka Nováková, +420 469 660 912.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 21 000 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Štěpánkova 108, Chrudim, POŽADAVKY: Dokončené VŠ vzdělání, terapeutický výcvik výhodou, trestní bezúhonnost, zájem o práci s osobami v krizi, práce s dětmi, empatii, porozumění, příjemné vystupování, samostatnost, flexibilitu, vysoké pracovní nasazení a odolnost vůči stresu, ochotu pracovat na osobním i profesním rozvoji a uživatelskou znalost práce na PC. , ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: 5 týdnů dovolené, práce pod supervizí, další odborné vzdělání., První kontakt učiňte prosím na výše e-mailové adrese. Náležitosti přihlášky: strukturovaný životopis, motivační dopis (formát A4), kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, čestné prohlášení o trestní bezúhonnosti (v případě přijetí je nutno doložit výpisem z rejstříku trestů). Pracoviště: Centrum j. j. pestalozziho, o.p.s, Štěpánkova, č.p. 108, 537 01 Chrudim 1. Informace: Pavel Tvrdík, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník/ce na stavbách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Na Špici, Slatiňany, okres Chrudim. , POŽADAVKY: fyzicky náročná práce, práce na lešení, čistý TR, praxe na stavbách - výhodou., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v pondělí a středu od 8 do 10 hod.. Pracoviště: Ksjusha s.r.o., Obce Ležáků, č.p. 840, 537 01 Chrudim 1. Informace: Hanna Sereda, +420 773 802 167.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nadýchali oba, řidič i cyklista

Ilustrační snímek.

Do oblasti putují další stamiliony

„Nováč“ propojí čtyři kontinenty

Nově Město nad Metují – Gambie, Indie, Japonsko, Kanada, Saudská Arábie. Skoro to vypadá na nějaké mistrovství světa a ne na závod v deseti tisícovém městě na východě Čech.

Chrudim opravuje ve Vlčnově pomník obětem I. světové války

Chrudim – Jedním z nejvýznamnějších letošních výročí je uplynutí sta let od ukončení první světové války. „Blížící se kulaté jubileum, jež připadá na 11. listopad, je ideální příležitostí opravit připomínku obětí prvního z globálních konfliktů 20. století,“ říká starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Kunětická hora – Známá jména české i slovenské hudební scény se v pátek a v sobotu představí na pastvinách pod hradem Kunětická hora, kde se bude konat tradiční festival Hrady CZ. Vystoupí například Divokej Bill, Škwor nebo Pražský výběr.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT