Američané jsou zmatení a nejsou si jisti, zda volit vyžilého hulváta, nebo spíš bezkrevnou političku, o jejímž zdravotním stavu se vedou debaty. Tápání vystihl majitel realitní společnosti, který nechal vylepit billboardy s podobiznami Trumpa i Clintonové a pod ně umístil text: „Stěhujete se do Kanady? Pomůžeme vám prodat dům." A jak se promítne volba nového amerického prezidenta do života Čechů? Bude pro nás nebezpečné, když vyhraje Trump? Nebo nám naopak může ublížit, když se v americké zahraniční politice po odchodu Baracka Obamy nic nezmění?

PAVLA ALVAREZOVÁ, vedoucí knihovny a TIC Třemošnice:

Musím říci, že jejich kampaň nijak vědomě nesleduji, ale media mě občas nějakou informaci podají. Clintonová mi přijde trochu dětinská a Trump agresivní, žádný mě nijak nepřesvědčil o svých kvalitách. Ale protože mně je v životě bližší cesta smíru, dohody a komunikace, tak je mi bližší Clintonová, i když těžko říci, co by se z ní vyklubalo.

JAROSLAV KOŘÍNEK, ředitel SOŠ a SOU obchodu a služeb, Chrudim:

Koho? Pravda a láska ze žádného věru nečiší. Donald je na můj vkus poněkud velkoústý a navíc hulvát. Takže Hillary. Nakonec, aby to u nás za dva roky nebylo podobné. Poněvadž pokud by se mělo ve finále rozhodovat mezi Bobošíkovou a Škromachem, to by bylo na ručník…

ILONA VOJANCOVÁ, vedoucí SLS Vysočina:

NNa postu prezidenta USA bych ráda viděla člověka uvážlivého, rozumného, majícího rozhled nad problémy nejen „americkými", ale celosvětovými. Člověka, který si je, jako představitel světové mocnosti, vědom velké odpovědnosti za budoucnost nejen své země, ale obyvatel naší planety. Z nabízejících se možností je pro mě zárukou toho všeho spíše paní Hillary Clinton.

FRANTIŠEK TEICHMANN středoškolský učitel biologie, Lanškroun:

Naplno rozběhnutá prezidentská kampaň ve Spojených státech ukazuje problém, který se na mnoha úrovních vyskytuje i v českém rybníčku. Ať už bydlíte v Horní nebo Dolní, koukáte na kandidátky stran zleva nebo zprava, skutečných osobností je tam jako šafránu. Nedivím se, demokratický systém se stal tak upachtěnou a často neefektivní lokomotivou, že kreativní a aktivní lidé hledají uplatnění tam, kde to jde snadněji. Donald i Hillary jsou pro mě v mnohém zklamáním. Není až tak komu fandit, vžilo se v posledních letech u nás před volbami, kde se oprávnění voliči snaží často jen vybírat menší zlo. Cítím to tak i v případě USA. Naší jedinou jistotou a do jisté míry i štěstím tak nakonec zase bude ta dýchavičná lokomotiva demokracie. Pod jejím kotlem nelze totiž zatopit tak, aby všechno převálcovala, jak by si přáli propagátoři snadných a rychlých řešení, ani ji nelze tak úplně zastavit.

HANA CHVÁTILOVÁ, ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk:

Nadšená nejsem ani z jednoho. Ale nebude to můj prezident a tak moje odůvodnění je jednoduché. Hillary Clintonová je žena, přála bych jí to, přesně ví, do čeho jde. Donald Trump je demagog, který pro mě nepochopitelně fascinuje tak velké procento amerických republikánských voličů. I když znám i takové, kteří poprvé v životě budou kvůli Trumpovi volit demokraty a Clintonovou. Nechtějí mít prezidenta, kterého si nepřáli a kterému nevěří. Tak to mám i já a stále mě to mrzí!

(ron, od)