Co chystáte v nejbližší době pro návštěvníky muzea?

Právě připravujeme dvě výstavy, které otevřeme společnou vernisáží v pondělí 17. října v 18. hodin. První z nich se výstižně jmenuje „Krajina štětcem” a budou to olejomalby pana Josefa Košína, současného malíře ze Skutče. A druhá s názvem „Jak jde čas” představí několik desítek nejrůznějších mechanických předmětů z vlastních sbírek muzea. Například psací a počítací stroje. U nich při sčítání několikaciferných čísel bylo nutné disponovat i jistou fyzickou silou.

Z menších předmětů pak představíme třeba strojky na holení a strojek na broušení žiletek. Určitě také zaujmou dveřní zámky - ať už jednoduché dřevěný nebo robustní kusy zhotovené místním kovářem. Jemnou mechaniku budou zastupovat fotoaparáty nejrůznějších konstrukcí a značek.

Doufáme, že potěšíme i ukázkami hracích strojů, gramofonů, polyfonů. Některé jsou i po desítkách let stále funkční a tak můžeme poslouchat písničky linoucí se z děrovaných plechových desek. Budou zde prezentovány i váhy - kuchyňské, nástěnné, stolní a také decimálka na které se bude návštěvník moci zvážit. Na rozdíl od té váhy co máme doma dnes - jistě digitální - má decimálka velkou výhodu. Hmotnost, kterou vám naváží ukáže ve formě roztomilých závaží a ne ve formě krutého čísla na podsvíceném displeji, které ještě navíc zůstává dlouho v paměti přístroje.

Tak tedy zvažte svoji návštěvu, čas jde a u nás se dozvíte jak. Výstava bude otevřena od 18.10 do 17.11 každý den. A hned 22. listopadu budeme otevírat velkou výstavu obrazů Josefa Lady, ale o tom zase příště.

(ron)