Za pouhé čtyři měsíce stavebních prací se podařilo postavit již patnáct staveb a unikátní část opevnění Keltského archeoskanzenu.

Realizátorem stavby je občanské sdružení BOII o. s., stavba je spolufinancována dotací z Regionálního Operačního Programu. Dodavatelem stavby je společnost ABK-Pardubice, a.s. „Tempo výstavby je velmi rychlé. Za čtyři měsíce, co stavíme, se nám podařilo postavit již patnáct staveb a rozestavět vstupní bránu a val.“ řekla Tereza Koubová, technický dozor investora. „Stavby jsou rozmístěny v šesti dvorcích, máme postaveny polozemnice, sýpky a dílny řemeslníků.“ dodala.

Dominantu skanzenu tvoří vstupní brána s valem, který bude tři metry vysoký. V současné době je proveden val z kamene vyztužený dubovým roštem, který sloužil k opevnění oppida.

„Přípravy na zimu vrcholí. Minulý týden odjela firma z Maďarska, která na skanzenu pokrývala střechy rákosem, které tvoří cca 75 procent ploch všech střech skanzenu. Střechy jsou provedeny velmi profesionálně. Samozřejmě uvidíme, co ukáže čas. Dalšími pracemi, které probíhají před zimou, jsou výmazy vypletených stěn jílem. Jíl mícháme ho přímo na stavbě s rozemletým rákosem. Tento výmaz by měl sloužit jako tepelná izolace.“ vysvětlila Tereza Koubová. „Současně se stavbou keltských domků probíhá výstavba technického zázemí. Během měsíce října bude dokončena hrubá stavba správní budovy a hotovy jsou již přípojky elektřiny a vody.“

Někteří lidé by uvítali otevření areálu ještě před zimou. „To samozřejmě z organizačního hlediska není možné, skanzen plánujeme otevřít příští rok v červnu, ale abychom nedočkavcům umožnili navštívit skanzen, na listopad je plánován den otevřených dveří, na stavbě budou zorganizovány prohlídky s průvodcem a lidé se budou moci o skanzenu dozvědět víc.

Zájem o skanzen je veliký, minulý týden ho navštívil místopředseda Senátu Petr Pithart a skanzen se mu velmi líbil.“ Řekla Anna Frantalová, manažerka tohoto unikátního projektu.

(tk, ron)