Petr Klička, jednatel společnosti Klička Osík, sice zaznamenal při květnových mrazících poškození některých jabloňových květů, ale podle jeho slov není situace nikterak tragická. Předpovědi o mnohanásobném zvýšení cen vnímá s nadhledem. „Nemyslím si, že my, tedy pěstitelé, dostaneme víc peněz. My konečnou cenu neurčujeme,“ naznačuje Petr Klička, jak velký je vliv velkých obchodních řetězců na tvorbu cen.

Jeho firma snížila produkci jahod až na desetinu, omezilo se i pěstování jablek. Jedním z důvodů je nedostatek sezónních pracovníků. To je celorepublikový problém, který letos umocnila covidová epidemie.

Brigádníci se příliš nehrnou. „Třeba sběr okurek je pro ně problém, studenti na to nemají fyzicky. Ale ona celkově vzato je práce v zemědělství těžká a mizerně placená. Lidem se zřejmě vyplatí brát sociální dávky,“ dodává Petr Klička.

Jsou obavy

Jednání se zástupci pracovních agentur čeká v příštím týdnu i na Zdeňka Dostála, ovocnáře ze Svinčan na Pardubicku. V jeho sadech každoročně pracují Ukrajinci, v menší míře Bulhaři. „Mám trochu obavy. Ti lidé shánějí dlouhodobější práci a například u sběru třešní není možné jim ji zajistit. Sklidí se rané odrůdy a až za tři týdny následují ty pozdější. To je velká proluka,“ vysvětluje.

Co se týče mrazů, ty definitivně zlikvidovaly květy meruněk, úroda tak bude nulová. Mrazy nebo nedostatečné opylení se projevily i u třešní, kde ale situace není až tak kritická. U jablek se podle Zdeňka Dostála ještě v současné době nedá množství nebo kvalita odhadovat. „Už je ale jasné, že v letošním roce bude hodně švestek,“ dodává Zdeněk Dostál.

Co se vyplatí

Jak sadař ze Svinčan odhaduje ceny ovoce v letošním roce? Stejně jako Petr Klička z Osíku u Litomyšle tvrdí, že vše záleží na obchodních řetězcích. „Samozřejmě k nám lidé mohou přijet a ovoce si koupit. Ale pokud nemají skladovací prostory a nežijí v blízkém okolí, dvě nebo tři kila je vyjdou stejně jako v supermarketu,“ míní Zdeněk Dostál.

Cena jablek se v obchodních řetězcích blíží ke 40 korunám za kilogram. Soukromníci je mají za 25 Kč.