Třiatřicetiletý Vladimír z Vysokého Mýta prodělal atak viru s poměrně vážným průběhem. „Čtyři dny jsem jen ležel, byl jsem unavený a zesláblý. Nakonec jsem se z toho dostal, ale netušil jsem, že problém bude pokračovat,“ uvedl Vladimír.

Čtyřicítky horečky

Je sportovec, a tak se po 14 dnech rozhodl vrátit k běhání. Ale hned druhý den ráno se mu udělalo zle – nastoupily horečky, které v noci stouply ke čtyřicítce. „V Litomyšlské nemocnici mi nasadili antibiotika, ležel jsem tam tři dny. Postcovidový syndrom mi zasáhl i uzliny pod krkem, nemohl jsem chodit,“ pokračoval mladý muž. Nyní jeho tělo funguje na pětaosmdesát procent, ještě je třeba absolvovat vyšetření, zda covid nepoškodil plíce a srdeční činnost. „Netušil jsem, jaké problémy i po prodělání covidu přijdou, ale snažím se to zvládnout,“ poznamenal.

Ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník potvrdil, že pacientů s podobnými problémy je v poslední době hodně.

„Máme mu tu již řadu podobných pacientů. Poškození po prodělaném těžším onemocnění není jen porucha plicních funkcí. Únava u pacientů má důvod i v postižení svalového a nervového systému. Neuropatie, tedy poškození především periferních nervů, se často objevovaly už dříve, například i po chřipce či jiných virových onemocněních. Je zřejmé, že postcovidoví pacienti budou pro tyto obtíže potřebovat i cílenou léčbu v rehabilitačních zařízeních, nejen v lázních, ale i v odborných léčebnách – rehabilitačních ústavech,“ popsal Volejník.

Hamzova léčebna se cíleně chystá na větší počet těchto pacientů. Byly nakoupeny respirátory pro léčbu dýchacích poruch a doplňují se i přístroje právě pro léčbu periferních nervů a svalstva. Například nyní byl uveden do funkce nový moderní přístroj pro magnetoterapii. „Bohužel předpokládáme, že bude hodně podobných případů a léčba bude náročná co do času a rychlosti zlepšování stavu. Bude nutno pomoci svalům a nervům pacienta, aby se mohly zhojit a zregenerovat do plného zdraví a funkce. Není to léčba na pár dnů, ale měla by přinášet skutečné zlepšení,“ dodal Volejník.

Hamzova léčebna má zatím stále ještě řadu lůžek neobsazených. Je to dopad situace, kdy se vlastně celý program zdravotnictví ve státě skoro zastavil. Nejde jen o potřebné operace poškozených kloubů. Neprovádí se ani potřebná opakovaná rehabilitace u pacientů s těžkými obrazy poškození – ať už po starších úrazech, či po cévních příhodách mozkových. Přitom právě zde platí, že nejen okamžitá rehabilitační léčba může přinést největší zlepšení pro pacienta. U chronických obrazů je nutná pravidelná nová rehabilitace, aby se dosažené zlepšení udrželo.