Už jedenáct mateřských škol je v Pardubickém kraji celoplošně uzavřeno. Důvodem jsou karanténní opatření. Situaci komplikuje také nárůst nakažených zaměstnanců. „V současné době evidujeme 85 nakažených pedagogických pracovníků mateřských škol. Dalších jedenáct učitelů a učitelek čeká v izolaci na výsledky testů,“ objasňuje situaci v kraji ředitelka sekce ochrany a podpory zdraví Krajské hygienické stanice Dagmar Švadlenková.

Plné třídy dětí a nakažení zaměstnanci

Vyšší počet dětí ve třídách je nejspíše jednou z příčin nárůstu nakažených ve školkách. Zatímco na začátku pandemie školky hlásily zhruba padesátiprocentní účast dětí, v současnosti jsou mateřské školy téměř naplněné. „Na začátku podzimní vlny navštěvovalo naši školku méně jak padesát procent dětí. Teď už je situace jiná. Třídy jsou skoro plné a nákaza se opravdu šíří. Rodiče ale chápu, často prostě nemohou nechat své děti doma. Situace je pro ně velmi těžká,“ říká ředitelka Mateřské školy Holubova v Holicích Lenka Chotěnovská.

Nárůst počtu nakažených mezi zaměstnanci školek hlásí také Svitavy. „Jedním z problémů je zdravotní stav zaměstnankyň. V jedné naší mateřské škole je polovina učitelek nemocných, nebo v karanténě. Přesto je zde dětí téměř sto procent a školky fungují,“ líčí situaci vedoucí odboru školství a kultury Jiří Petr.

Poslední týdny ukazují, že právě mateřinky jsou jedním z virových ohnisek. Potvrzuje to nejen studie vypracovaná Spolkem Pedagogické komory, ale také samotní zaměstnanci škol. „Ve školce je péče o děti pochopitelně větší než na školách základních. Na vlastní kůži jsme se v posledních týdnech přesvědčili o tom, že nákaza se velmi rychle šíří,“ vysvětluje ředitelka Lenka Chotěnovská.

Rodiče se ptají, odpověď zatím nikdo nezná

Rodiče do školek volají, chtějí vědět, co je od začátku příštího týdne čeká. Ředitelé ani učitelky jim však odpovědět nedokážou. O plošném uzavření mateřských škol se diskutuje napříč politickým spektrem. Na verdikt vlády čekají nejen zoufalí rodiče, ale také ředitelé a učitelé škol mateřských, základních a speciálních.

„Jsem z té představy nešťastná. Pokud se zavřou školky, doufám, že to bude jen na dobu nezbytně nutnou. Syn chodí do školky rád. Manžel navíc zůstane doma na homeoffice, a tak jsem jen zvědavá, jak dlouho vydržíme psychicky zdraví,“ říká trochu nejistě maminka tříletého Lukáška z Vysokého Mýta.

V případě, že se bude opakovat scénář z první jarní vlny, zůstanou otevřené školky pouze pro děti zdravotníků a vybraných profesí. To potvrzují také městští zřizovatelé. „O chystaném uzavření informace nemáme. Vše se dozvídáme z médií. Pokud by se školky zavřely, máme připravenou třídu pro děti vybraných profesí,“ dodává Alica Hudečeková – vedoucí odboru školství v České Třebové.