Bývalá kamenická osada Ležáky sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna. Ležáky tvořilo devět budov, v nichž žilo 54 obyvatel. Katastrálně příslušely do dvou sousedních obcí.

Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Všichni obyvatelé kromě dvou dětí byli zavražděni, osada vypálena a srovnána se zemí.

Zbytky budov byly zlikvidovány v prosinci roku 1943.

Pohyb ve vnitřních prostorách památníku je možný pouze při použití roušky a pokud návštěvníci případně použijí i další ochranné prostředky, například rukavice, tím lépe.

Otevřeno je muzeum s multimediální expozicí „Osada, která nemlčela“. Vstup je omezen na maximálně šest osob, které musí dodržet bezpečnostní odstup minimálně dva metry.

Totéž platí o minigalerii, ve které je připravena výstava „Dějiny Památníku Lidice a Památníku Ležáky a jejich proměny po roce 1989“.

„Pro návštěvníky jsou k dispozici dezinfekce u vstupu do recepce muzea a na sociálních zařízeních. Zajišťujeme pravidelnou dezinfekci všech ploch,“ informuje vedoucí památníku Kamila Chvojková.

Ve srovnání s minulými lety je návštěvnost bývalé kamenické osady vypálené před 78 lety nízká. „Nejsme ale na nule, lidé si k nám cestu najdou a my jsme rádi. Pravda je, že v minulosti k nám jezdily zejména školní výlety, což letos kvůli koronavirové situaci není možné,“ potvrzuje Kamila Chvojková.

Pietní akt byl zrušen poprvé v historii

Právě bezpečnostní opatření proti šíření nákazy zrušila tradiční pietní akt pořádaný v den výročí vypálení Ležáků. Konal se od roku 1945 a byl zrušen poprvé v historii. Nicméně se uctění památky konat bude, i když v komornějším provedení, a to ve středu 24. června.

Ke Knize obětí budou v dopoledních hodinách za zpřísněných bezpečnostních opatření oficiálně položeny pouze věnce nejvyšších státních představitelů, chybět nebude květinový dar od nyní již jediné přeživší obyvatelky Ležáků Jarmily Doležalové rozené Šťulíkové. V tuto chvíli ještě není definitivně jasné, kdo se pietního aktu zúčastní. Prozatím je potvrzeno několik jmen, mezi nimiž je například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nebo místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská. „K individuálnímu kladení květinových darů bude veřejnosti vyhrazeno celé odpoledne,“ dodává Kamila Chvojková.

Po dvouměsíční karanténě začíná ožívat spolkový a společenský život. Známá píseň Karla Hašlera Po starých zámeckých schodech 
v podání pěveckého sboru Slavoj Chrudim veřejnosti v sobotu slavnostně otevřela rekonstruované historické schody ze zámku 
v Chra
OBRAZEM: Po staronových zámeckých schodech

Kvůli mimořádné situaci je letos zrušen i doprovodný program, jehož součástí měl být Memoriál Karla Kněze, mše svatá a seskok vojenských parašutistů. Uskuteční se ale 7. ročník v přespolním běhu pro mládež „Memoriál Josefa Šťulíka“ , který je přesunutý na 16. října.