Počasí by mělo přát i příjemné procházce po místech, kde kdysi stávala malá osada s mlýnem. Díky návštěvě místního muzea se návštěvníci seznámí s životem ležáckých obyvatel i s jejich tragickým osudem.

Zámecký park je přírodní a kulturní památkou. Stromy nejsou v dobré kondici a je třeba zásah odborné firmy.
Stromy v heřmanoměsteckém zámeckém parku hrozí zřícením. Je třeba kácet

Přímo u vchodu do muzea najdou Vzpomínkovou lavičku válečných veteránů, která vyjadřuje úctu a poděkování všem válečným veteránům. Loni v listopadu ji památníkui věnoval Petr Něnička, zakladatel Military muzea generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši.

V Minigalerii Ležáky mohou návštěvníci vůbec poprvé shlédnout výstavu „Operace Anthropoid“, jejímž autorem je ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Výstava je zpřístupněna pouze do 13. května, poté bude převezena do Památníku Lidice, kde bude na slavnostní vernisáži oficiálně představena široké veřejnosti.

Současná podoba Ležáků je dílem architekta Ladislava Žáka, kterému se podařilo zachovat území v jeho přirozené podstatě a zároveň na patřičných místech připomenout jeho pietní rozměr, jehož středobodem se později stal kříž vztyčený na kopci Zárubka.