V krajském městě se dnes odpoledne koná čtvrté setkání pamětníků paravýsadku Silver A, ležácké tragédie, pardubického odboje a jejich potomků.

„Akce bude zahájena dnes ve čtrnáct hodin pietní vzpomínkou a kladením věnců na pardubickém popravišti u Památníku Zámeček. Poté se účastníci přesunou do pardubickém hotelu Zlatá štika, kde se vedle informací od renomovaných historiků a hudebního vystoupení představí putovní výstava o našich současných zahraničních vojenských misích pod názvem DUM SPIRO SPERO,“ informoval náš Deník za organizátory akce ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl .

O akci je zájem

„Mezi více jak 130 hosty nebudou chybět přímí účastníci odboje a jejich potomci, přeživší ležácké a lidické děti, představitelé vojenských posádek Pardubice a Praha, starostové vypálených obcí v České republice i zástupci velvyslanectví Německa a Ruska,“ poznamenal Milouš Červencl.

„O akci je velký zájem. Kvůli omezené kapacitě sálu hotelu bohužel nemůže být vyhověno všem zájemcům o účast,“ nechal se slyšet ředitel Památníku Lidice.
Výsadek Silver A byl na území protektorátu Čechy a Morava shozen 29. prosince 1941 spolu s výsadkem Anthropoid. Členové obou těchto operačních skupin se 27. května 1942 zúčastnili atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Vypálení Lidic a Ležáků bylo jedním z nejkřiklavějších zločinů nacistického bezpráví v okupovaném Československu. Ale v okolí Pardubic to nebyl čin jediný. Čtyři desítky pardubických občanů zaplatily svoji pomoc životem.

„Datum setkání není vybráno náhodně. 9. ledna 1943 došlo k prvnímu pokusu o radiové spojení s Anglií prostřednictvím vysílačky Libuše, obsluhované radistou Jiřím Potůčkem,“ vysvětlil Milouš Červencl.

Kulaté výročí

„Letos si připomínáme 70. výročí heydrichiády a jejich následků pro obyvatele tehdejšího Protektorátu. Vypálení Lidic a Ležáků se jako akty nacistické zvůle na civilním obyvatelstvu staly celosvětovým symbolem a ve své době impulsem pro ještě větší odpor vůči hitlerovskému Německu. V posledních letech mám ale pocit, že o těchto událostech toho vědí více lidé v Evropě i ve světě, ale stále méně v naší zemi. Také to je důvod, proč se tato akce koná,“ řekl šéf Památníku Lidice.