Vše začalo úvahami o opravě domu. Na zateplení, výměnu oken a další stavební práce si obyvatelé dvou vchodů, tedy šestatřiceti bytů, měli vypůjčit patnáct milionů korun s patnáctiletou splatností. Osmnáct vlastníků se však postavilo proti tomuto záměru, což vzbudilo nevoli u těch, kteří chtěli byty opravit a tím je i zhodnotit.

Protože nedošlo k žádné domluvě, odstoupil výbor společenství vlastníků. Nyní nemá kdo platit faktury a hrozí, že budou byty odpojeny od elektřiny nebo přívodu tepla. Ve středu se měl volit nový výbor, ale kandidáti schváleni nebyli. Dům je stále rozdělen na názorově odlišné skupiny.

„Nebudu se zadlužovat na patnáct let. Postavili nás před hotovou věc a nikdo nám přitom nic podrobněji nevysvětil,“ odmítá revitalizaci žena, která nechce zveřejnit své jméno.

„Panelák chátrá a revitalizaci potřebuje. Máme projekt, schválili jsme navýšení fondu, můžeme dostat dotaci. Jak mohou být někteří lidé takhle umínění, vždyť na to doplatíme všichni,“ varují manželé Tomáš a Pavlína Horáčkovi.

Právo disponovat súčtem má pouze výbor zvolený vlastníky bytů. Lidé, kteří žijí ve vchodech 711 a 712 vpanelovém domě naproti škole vsídlišti U Stadionu, si ve středu výbor nezvolili. Ti, kteří se uvolili stát se jeho členy, hlasováním neprošli. Přitom splatnost faktur, které se musí každý měsíc platit, je neúprosná. Je třeba zaplatit údržbu výtahu, elektřinu, dodávku teplé vody a tepla. Nikdo ale podpisové právo kúčtu nemá.

Na úpravy panelových domů jsou potřeba miliony korun, které si družstva většinou vypůjčí prostřednictvím hypotéky a obyvatelé bytů hradí vyšší částku do fondu oprav. U bytu 4 + 1, který obývají manželé Horáčkovi, činí navýšení asi dva tisíce korun. „Nedá se nic dělat, revitalizace je nutná. Nemá cenu jen vyměnit okna za plastová, když do balkonu teče. Je třeba udělat celkovou opravu, jinak to skutečně smysl nemá,“ míní Pavlína Horáčková.

Správci bytů mají spodobnými dohady své zkušenosti. Je spíše výjimkou, že se lidé na úpravách hned napoprvé shodnou. Vposlední době je to znát na domech, které jsou opraveny třeba jen zpoloviny. Příkladem je panelák zvaný „čínská zeď“ vPalackého ulici.