Pardubice hostily mistrovství republiky dopravní policie a tato křižovatka se stala hlavním zkušebním předmětem.

Celorepublikové kolo Soutěže dopravních policistů hostilo loni Brno. Letošní ročník soutěže se přestěhoval do Pardubic a do tohoto finále se museli policisté ze všech čtrnácti krajů probojovat vyřazovacím systémem, takže každý z krajů ve finále reprezentovala ta nejschopnější dvojice regulovčíků.

Soutěž započala v osm hodin. Dvacet osm policistů si ráno rozlosovalo soutěžní pořadí a vzápětí zasedli k písemným testům, které měly detailně prověřit jejich znalosti. Podle samotných dopraváků nebyly testy právě nejjednodušší. Hlavní zkouška ale přišla ve chvíli, kdy se o půl jedenácté na pokyn vedoucího zkušebního komisaře zastavily semafory před ČEZ Arenou a do křižovatky začalo postupně nastupovat sedmadvacet policistů a jedna policistka. Jejich úkolem bylo co nejprecizněji zvládnout řízení provozu na této složité křižovatce.

„Je to záludné místo. V křižovatce je spousta sloupů, za kterými může řidičům policista zmizet z dohledu. Řidič jej tak může spatřit na poslední chvíli. Policista se tak musí snažit pohybovat se tak, aby byl viděn,” konstatovala mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
V soutěži se o čelní místa utkali i dva policisté z Pardubického kraje - Pavel Martínek a Martin Písař.

„Kolegové určitě nebyli ve výhodě, ačkoliv křižovatku oba znají. Na druhou stranu jsou tu i policisté z Prahy nebo Brna, kde jsou křižovatky určitě náročnější,” doplnila Maturová.

Policista v křižovatce se musí vypořádat se spoustou nástrah. Jednou z největších je neznalost řidičů i chodců, kteří často tápou a nevědí, co který pokyn znamená. Policistům v křižovatce tak mnozí mohli při zkoušce zkomplikovat život. Na druhou stranu je ale i zvládnutí a usměrnění zmatených řidičů jedním z kritérií, podle kterých je policista hodnocen.

Soutěžilo se ale i na odstavném parkovišti, kde opět pod dozorem zkušebních komisařů z policejního prezidia měli policisté za úkol provést ukázkovou dopravní kontrolu. Zastavení řidiči tak tentokrát před mostem Pavla Wonky procházeli velmi důkladnou kontrolou a čas od času došlo i na pokutové bločky.

Nad soutěží a dovednostmi dopravních policistů dohlížela v Pardubicích šestičlenná komise složená ze současných i bývalých dopravních policistů, kteří nyní pracují jako metodici v oboru dopravy a přihlížel i velitel dopravní policie Leoš Tržil. Ten také dekoroval vítěze. První místo nakonec vybojoval právě pardubický Pavel Martínek, druhý byl Lukáš Kadlec z Plzně, třetí místo obsadil Tomáš Famer z Brna a čtvrté opět pardubický Martin Písař.