Během uplynulého týdne registrovali hygienici v Pardubickém kraji 128 případů onemocnění covidem. O týden dříve vyšel pozitivní test 78 nemocným. „V regionu je patrný očekávaný vzestup onemocnění,“ řekla Jana Daňková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice.
Upozorňuje, že stejně jako v dalších regionech, je celkový počet nemocných v populaci výrazně vyšší. „Předpokládáme značnou podhlášenost onemocnění. Řada případů nákazy se do databáze z nejrůznějších důvodů nedostane. Skutečný výskyt nákazy bude v populaci pravděpodobně mnohem vyšší,“ uvedla.
Stejně jako lékaři také zdůraznila důležitost očkování, zejména u rizikových skupin. „Očkování proti onemocnění covid-19 i nadále poskytuje ochranu proti závažnějším průběhům onemocnění, ale tento ochranný účinek se snižuje v průběhu času. Očkování rizikových osob, podobně jako očkování proti chřipce, je proto i nadále důležité,“ dodala.
To, že statistika není úplná, může být nyní způsobeno také tím, že nemoc ale má u většiny pacientů výrazně lehčí průběh.
Praktici doporučují zejména polymorbidním lidem vysokého věku, ale také obézním a cukrovkářům, aby se před nastupující sezonou nechali přeočkovat proti covidu. Očkování pomáhá významně snížit riziko závažnějších průběhů a hospitalizací.
Přichází nová sezona a nová varianta koronaviru. Evropou se šíří nové subvarianty omikronu označované podle mutací spike proteinu zkratkou FliRT. Podle Státního zdravotního ústavu lze předpokládat, že nové varianty povedou k nárůstu případů v populaci a mohou způsobit další vlnu infekcí.
„Je nový typ vakcíny a jednoznačně to lze u těchto skupin doporučit,“ sdělila Jarmila Ševčíková, praktická lékařka z Olomoucka, s tím, že lze očkovat souběžně i proti chřipce.
„Vloni jsme to takto začali praktikovat a jsou s tím dobré zkušenosti,“ dodala a upřesnila, že aktuální vakcína proti chřipce bude k dispozici v průběhu září.