„Jsem moc rád, že jsme se dohodli. Na spoustu výzev, které náš kraj čekají, máme podobný pohled. Jsem přesvědčen, že díky spolupráci se jim dokážeme postavit ještě lépe než dosud,“ vysvětluje Michal Kortyš.

„Velmi mě těší, že vzniká koalice stran, které si jsou programově i hodnotově blízké. Není to žádný účelový slepenec, ale logické předvolební spojení pravicových partnerů. Věřím, že i pro voliče bude tato koalice čitelná a předvídatelná a usnadní jim rozhodování v krajských volbách. Jsem přesvědčen, že se nám díky ní podaří prosadit změny v oblastech, které Pardubický kraj dlouhodobě trápí. Na mysli mám změny zejména v oblastech dopravy, zdravotnictví, následné péče i sociálních služeb,“ říká Jiří Skalický.

Za dvacet let existence Pardubického kraje uspěla ODS ve všech pěti volbách. V roce 2004, kdy získala téměř 35 procent hlasů, krajské volby dokonce vyhrála. Od té doby však podpora občanských demokratů mezi voliči v Pardubickém kraji setrvale klesá.

V roce 2008 skončila ODS s necelými 25 procenty druhá a v posledních dvou volbách dokonce až čtvrtá. Spolu s padající podporou voličů klesal i volební výsledek a počet mandátů. V roce 2012 spadla z jedenácti zastupitelů na šest (13,3 %). Po posledních volbách, kdy dostala důvěru ani ne devíti procent obyvatel kraje, klesla ODS na pouhých pět mandátů.

Krajské volby před necelými čtyřmi roky vyhrálo hnutí ANO, nedokázalo však sestavit koalici. ČSSD, která skončila na pásce těsně druhá, se dohodla s Koalicí pro Pardubický kraj, ODS a Starosty a nezávislými a na další čtyři roky si podržela vládu nad Pardubickým krajem.

TOP09 vyslala v Pardubickém kraji své kandidáty do krajských voleb pouze dvakrát (strana vznikla v roce 2009). Uspěla pouze jednou, v roce 2012, kdy kandidovala společně se Starosty pro Pardubický kraj. Volebním lídrem kandidátky byl tehdejší starosta České Třebové Jaroslav Zedník, kterému dalo hlasy téměř 20 procent všech voličů koalice (získal 1910 z 9722 hlasů). TOP09 a Starostové v těchto volbách dosáhli na tři mandáty. V posledních volbách, na podzim 2016 zůstala TOP09 před branami krajského zastupitelstva. K zisku alespoň nějakého mandátu jí chyběly necelé čtyři desetiny, kandidátku podpořilo 4,63 procent voličů.

Volební lídři, Michal Kortyš a Jiří Skalický, vedli svoje strany do krajských voleb už minule. Současný náměstek hejtmana Kortyš (57) skončil až druhý, ze šestého místa jej přeskočil mimořádně oblíbený starosta Poličky Jaroslav Martinů, pro kterého hlasovalo 11 procent voličů ODS (1467 z 13 340 hlasů).

Pardubický zastupitel Jiří Skalický (65) sice pozici jedničky TOP09 ve volbách obhájil, ovšem na zastupitelský mandát to nestačilo.

Kdo konkrétně bude barvy ODS a TOP09 v nadcházejících krajských volbách hájit, není prozatím jasné. „Představení kandidátů a programu chystáme na tiskovou konferenci v řádu asi čtrnácti dnů,“ upřesnil krajský manažer TOP09 Ondřej Müller.