V prosinci podala společně s více než stovkou svých kolegů v pardubické nemocnici výpověď. Před několika dny ji pak rovněž s naprostou většinou svých kolegů stáhla. „Péče se bez nás v žádném případě zajistit nedala. Vláda tak neměla jinou možnost, než se s námi dohodnout,“ řekla našemu Deníku lékařka Pardubické krajské nemocnice (PKN).

Podle ní ale byli lékaři v Pardubicích připraveni i na možnost, že by do doby jejich odchodu vláda neustoupila. „Počítali jsme i s touto variantou. Ale ani to by pro nás nemuselo být ještě nijak zásadní. Věděli jsme totiž, že pokud by to skutečně dospělo až k tomu, že bychom 1. března nenastoupili, tak by si teprve pak všichni mocipáni uvědomili, že to bez nás prostě nejde. Myslíme si, že tato situace by trvala maximálně několik dnů, než by se s námi dohodli,“ řekla Deníku pardubická lékařka.

Téměř tři měsíce byla lékařka pardubické nemocnice ve výpovědní lhůtě. Když ji před několika dny mohla konečně stáhnout, oddychla si. Setkání Lékařského odborového klubu (LOK) ve zdejší nemocnici rozhodlo o tom, že lékaři stáhnou své výpovědi. „LOK pro tuto příležitost vypracoval formulář, který nám zaslal mailem. My jsme to pak vlastně jen vyplnili a zaslali zpět. Hejtman Martínek nám garantoval, že se můžeme bez problémů vrátit,“ uvedla lékařka, která je ráda, že to nakonec všechno takhle dobře dopadlo.

„Jsem ráda, že je to za námi. Přesto, že jsme zatím nezískali vše, co jsme si přáli, dá se hovořit o dílčím úspěchu. Pozitivní je to, že vláda přistoupila na změnu vzdělávacího systému a na zrušení stabilizačních smluv. Dobré je pochopitelně také navýšení peněz. I když v tomto případě se nejedná o žádné závratné částky. Pět až osm tisíc hrubého, které nám přislíbili, dělá pro neatestovaného lékaře zhruba tři a půl až čtyři tisíce korun navíc. To žádná sláva není. Věříme ale, že je to jen začátek a počkáme si do roku 2013, kdy by nám platy měly narůst na požadovanou částku. Neatestovaný lékař by měl mít 200 korun na hodinu, atestovaný pak 400 na hodinu,“ potvrdila našemu Deníku lékařka pardubické nemocnice, která však naprosto odmítá, že by lékaři byli vyděrači či teroristé a chtěli by ruinovat stát.

„V žádném případě nechceme brát peníze ze státní kasy a ruinovat tak stát. Chceme přeskupit peníze ve zdravotnictví, aby nelétaly z oken tak, jak tomu nyní kolikrát je,“ dodala rozhořčeně lékařka, která prý měla v hlavě i plán pro případ, že by v pardubické nemocnici skončila. „Měla jsme vytipovaných několik zdravotnických zařízení v tuzemsku, kam bych nejspíš zamířila. Rovněž jsem si pohrávala s myšlenkou, že odjedu do zahraničí. Jsou agentury, které to v podstatě celé zařídí. Mně by pak stačilo vyplnit asi tři nebo čtyři dokumenty. Nebyl by to žádný problém. Agentura by mi navíc podle mé specializace sehnala místo tzv. na klíč. Někteří moji kolegové pak zvažovali také možnost zařídit si soukromou praxi,“ dodala lékařka.

Naprostá většina lékařů v pardubické nemocnici již své výpovědi stáhla. Chod krajské nemocnice tak zůstal zachován. „Někteří lékaři sice z Pardubic odcházejí, ale ti počítali s tím, že stejně odejdou. Ústupek vlády na ně neměl vliv,“ říká mladá lékařka, která je spokojena i s novým ředitelem pardubické nemocnice Tomášem Gottvaldem. „Bude to mít těžké, ale my mu věříme. Noví lidé znamenají nové změny a my všichni doufáme, že budou k lepšímu,“ věří sympatická lékařka pardubické nemocnice.