Sedlář Martin Kocman z Národního hřebčína Kladruby nad Labem pochází z tradiční koňácké rodiny. Narodil se stejně jako jeho bratr Luboš, mimo jiné podkovář, v areálu stájí závodiště v Kolesách na Pardubicku, kde rovněž bydlela jeho rodina. Jeho syn Jakub je úspěšným překážkovým žokejem, několikanásobným účastníkem legendární Velké pardubické. Jeho otec Jiří jel Velkou dvakrát, ale známější byl po celém světě jako špičkový vozataj. Díky druhému místu a originálnímu salutování ho na večeři dokonce pozvala anglická královna Alžběta II. jako svého osobního hosta.

Martin Kocman se ale nepotatil. Koňský sport sice miloval, někdy sám na koních jezdil, ale více ho přitahovalo řemeslo. Řemeslo sedláře. Tomu se vyučil ve východočeských Třebechovicích pod Orebem. „Učili jsme se v letech 1977 až 1980 čtyři v ročníku. Sice nás teď není moc, ale zájem o tohle řemeslo nebyl ani moc dříve,“ říká Martin Kocman.

To potvrzuje i Kocmanova spolupracovnice v Národním hřebčíně Kladruby Eliška Vernerová, rovněž členka známé koňácké rodiny. „Já jsem nedávno studium v Horních Heřmanicích v Jeseníkách dokončila. Bylo nás nejdříve v ročníku šest, dokončili jsme ho už jen tři,“ uvedla. „Pana Kocmana mám jako strejdu, s tátou vyrůstali, tak mě zná od kočárku. Hodně se od něj naučím, je i dost trpělivej,“ směje se Eliška Vernerová, když krájí kůži na ohlávky.

Martin Kocman považuje svou učednici Elišku za výjimku, mladým lidem podle něj řemeslo, a je jedno, jestli je to sedlařina, nevoní. Rukama mu přitom prošlo za život na 1200 učedníků. „Tuhle práci spíš dělá generace padesátníků, šedesátníků, jako jsem já. I my pociťujeme konkurenci levnějšího zboží z Asie. Každý dnes volí poměr mezi cenou a kvalitou,“ zdůvodňuje.

Zároveň dodává, že sám je spokojený s tím, že je zaměstnán v prestižním státním podniku. „Vyrábíme na dílně hlavně kočárové postroje pro starokladrubské koně, těch je tady i se Slatiňany přes 500, takže se nenudíme. Nejen vyrábíme, ale stále něco opravujeme, takže na nedostatek práce si stěžovat rozhodně nemůžeme,“ říká Kocman.

Zároveň se pochlubí, že dokončuje postroj pro unikátní akci, která se na podzim odehraje v Národním hřebčínu Kladruby. „Pan Nesvačil povede 24spřeží, zatím největší počet koní v jednom zápřahu v České republice,“ dodává.

V roce 2008 byl tehdejší rekord v režii Petra Vozába – 22 koní. Jen pro představu – na výrobu rekordního zápřahu je třeba 300 metrů řemenů. Celková váha otěží je kolem 55 kilogramů, 24spřeží bude mít neuvěřitelných 35 metrů.