Letošním vítězem soutěže Vesnice roku Pardubického kraje se staly Horní Ředice na Pardubicku. Obec porazila dalších osmnáct přihlášených obcí z našeho kraje a získala Zlatou stuhu.

„Máme velkou radost. Je to vítězství po 22 letech, poprvé jsme zvítězili v roce 2002," řekl starosta Horních Ředic Jiří Kosel. Vítězství místní oslaví společně v 18. srpna při slavnostním předávání ocenění.

Konkurence obcí přihlášených do soutěže byla veliká, z Pardubického kraje bojovalo devatenáct obcí, z Pardubicka to však byly jen Břehy a Horní Ředice, z Chrudimska Mrákotín a Prosetín, převažovaly obce ze Svitavska a Orlickoústecka. Kompletní seznam přihlášených najdete ZDE.

Do letošního 28. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo celkem 196 obcí z celé České republiky. Oproti loňskému ročníku je to nárůst o 21. Přihlášené obce navštívila hodnotící komise, která vybrala krajské vítěze. Poté se uskuteční slavnosti ve vítězných obcích krajských kol a následovat bude celostátní kolo hodnocení, které z krajských vítězů vybere tu obec, která se může pyšnit titulem Vesnice roku 2024.

Důvody výběru Horních Ředic popsal radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Odborná komise krajského kola Vesnice roku se shodla na tom, že v Horních Ředicích se potkává celá řada aktivit jak samosprávy, tak místních spolků. Jsou zde dlouhodobě a pečlivě udržovaná veřejná prostranství včetně zeleně po celé obci. Místní spolky, jako fotbalový klub, tenisový klub, myslivecký spolek Babinec a Hornoředické ochotnické divadlo, se aktivně podílejí na mnoha kulturních a společenských akcích, čímž přispívají k bohatému společenskému životu obce. Toto ocenění je výsledkem dlouhodobého rozvoje a podpory společenských a sportovních aktivit v obci. Významným počinem je také nová mateřská škola za 25 milionů korun z vlastních prostředků v pasivním energetickém standardu. Významná je také  záchrana a přemístění kapličky u silnice I/36 z roku 1836, na což jsme poskytli obci dotaci z krajského rozpočtu.“

Kromě vítěze v hlavní kategorii bylo rozhodnuto také o vítězích v pěti dalších oblastech. Modrou stuhu za společenský život získala obec Vraclav, bílou stuhu za činnost mládeže obec Křenov, zelenou stuhu za péči o zeleň, krajinu, veřejná prostranství a životní prostředí obec Příluka, oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu obec Červená Voda a fialovou stuhu za inovativní řešení obec Prosetín. Diplomy a další ocenění budou slavnostně předány 18. srpna 2024 v Horních Ředicích.