Na polovinu z předchozích hojných let se letos propadly investice kraje. Může za to hospodářská krize, která snížila daňové příjmy kraje téměř o více než deset procent. A i přes zhruba devítiprocentní seškrtání provozních výdajů musí kraji zbýt na krytí běžných výdajů ve školách, zdravotnictví či údržbě silnic.

„Daňové příjmy rostly každoročně až do rekordního roku 2008, kdy přesáhly 2,8 miliardy korun. Pak následoval propad na méně než 2,5 miliardy, který se již nepodařilo vyrovnat,“ řekl vicehejtman kraje Roman Línek.

Jak dodal, zatímco investice hrazené výlučně z krajských peněz se musely seškrtat na půl miliardy, podařilo se naopak uhájit rezervy na projekty financované Evropskou unií. Na ně totiž kraj přispívá pouze 15 procent. Do konce letošního roku to byla dokonce jen polovina – sedm a půl procenta – stát však kvůli škrtům přestane od ledna přispívat krajům druhou polovinou.

„Investice se nezastaví přes nijak růžové výhledy ekonomiky ani v příštích letech. Platí to pro letiště, zateplování školských budov i zdravotnické investice,“ řekl Línek.

Od roku 2007 bylo schváleno už 87 „evropských“ projektů v hodnotě 4,5 miliardy korun. „Nevím, jak bychom krizi přežili, kdybychom ty peníze neměli,“ dodal náměstek hejtmana.

Kraj tak chce v příštím roce koupit například osm nových sanitek, opravit silnici ze Seče do Běstviny na Chrudimsku, dostavět sportovní areál Dašická v Pardubicích, modernizovat pardubické letiště či zlikvidovat staré ekologické zátěže v chrudimské Transportě a nedaleké Lukavici. Vedle toho se budou rekonstruovat školy v Chrudimi, Vysokém Mýtě, Poličce či Pardubicích, stejně jako dokončovat opravy Domova důchodců v Rychmburku na Chrudimsku.

Velmi střízlivě je podle slov Línka nastaven i rozpočet kraje na příští rok. Kraj vzhledem k jen pomalému oživování hospodářství počítá s každoročním růstem daňových příjmů jen ve výši kolem 1,5 procenta ročně. Přesto je rozpočet na příští rok koncipován jako přebytkový. Příjmy i výdaje činí zhruba tři miliardy korun, přebytek činí 140 tisíc korun.

Línek se rovněž ohradil proti tvrzení některých médií, že Pardubický kraj je nejzadluženější český kraj. „Nemáme různé organizace, na které bychom dluhy převáděli, aby se v hospodaření kraje nezobrazovaly, jak činí například sousední Královéhradecký kraj,“ uzavřel Línek.