Poněkud lepší situace je ve stavu takzvaného nelékařského zdravotního personálu. Předpoklad, že tuto mezeru vyplní dobrovolníci, kteří v závěru roku absolvovali patřičná školení u Českého červeného kříže, není v této době aktuální. „V Nemocnici Pardubického kraje v současné době chybí přes 20 procent nelékařského zdravotnického personálu, proto jsme požádali o výpomoc armádu. Již nyní pracují čtyři vojáci na odběrovém místě v Chrudimské nemocnici, kde vypomáhají s antigenním testováním. Dalších dvanáct vojáků máme přislíbeno na výpomoc do Pardubické nemocnice, kde budou pracovat na pozicích dělníků ve zdravotnictví,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Karolína Frýdová.

Potřebují pomoc

Přítomnost vojáků je pro zajištění chodu nemocnice velkou pomocí. „Potřebujeme však vypomoci i s činnostmi, na které je nezbytný kvalifikovaný zdravotnický personál. V tuto chvíli postrádáme a uvítali bychom pomoc i z řad sanitářů, praktických a všeobecných sester, zdravotnických záchranářů či laboratorních asistentů,“ dodala mluvčí.

Očkovaní proti covidu. Ilustrační foto
Vakcinačních center bude dost. Ale vakcín?

Jak je vidět, pomoc lidí, kteří se přihlásili prostřednictvím Českého červeného kříže, není až tak žádaná. „Mnozí našli využití v domovech seniorů nebo v domech s pečovatelskou službou. Tam byla jejich práce velice potřebná,“ uvedl ředitel chrudimského oblastního spolku Českého červeného kříže Vratislav Příhoda.

Je možné, že dobrovolníci, kteří jsou proškolení a očkovaní proti žloutence, ještě dostanou postupem času ve zdravotnických zařízeních šanci zapojit se do náročných prací, které s péčí o pacienty s covid-19 souvisejí. Nákaza se šíří a mnozí na to už dlouhou dobu čekají. „Někdy na podzim jsem se registroval na stránkách jako dobrovolník s tím, že až bude potřeba, tak se mi někdo ozve. Zatím se tak nestalo,“ napsal na sociální síti Twitter Petr z Pardubic.