Pardubičtí krajští radní sice už také vymysleli způsob, jak poplatky pacientům promíjet bez konfliktu se zákonem, ale nechali si ho raději odsouhlasit Úřadem pro hospodářskou soutěž (ÚHOS). Reálně by se tak poplatky mohly v krajských nemocnicích začít proplácet až během 1. čtvrtletí roku 2009.
Uvedl to včera pardubický hejtman Radko Martínek.

„Některé věci se dobře říkají, ale špatně dělají,“ reagoval Martínek na proklamace hradeckého krajského náměstka Vladimíra Drymla, který oznámil plošné zrušení poplatků k 1. lednu. Drymlem nastíněný způsob by však mohl být v rozporu ze zákonem. Stejně radikální jako on je i středočeský hejtman David Rath.

Představa Pardubického kraje je taková, že pacienti by v krajských zařízeních měli mít možnost říct, že poplatek platit nechtějí. Nemocnicím by pak nezaplacené poplatky proplácel kraj. „Chceme najít řešení co nejjednoduší, ale zároveň takové, aby nebyl porušen zákon,“ dodal Martínek.

V Královéhradeckém kraji má být úhrada poplatků dotována krajem formou sponzoringu nemocnic a finanční podporou nemocnic. V tom by ale mohl být problém. „Příspěvek by bylo dobré koncipovat jako příspěvek občanům a nikoliv zdravotnickým zařízením,“ upozorňuje ředitel ÚHOS Martin Pecina.