Při oslavách desetiletého trvání Pardubického kraje zainteresovaní zároveň i bilancují. Potvrdilo se, že všechny stále tíží neexistence R35 i zadlužené nemocnice.Výstavba důležité komunikace se příliš nepohnula a na nemocnice, které kraji patří od roku 2003, nejsou peníze.

Roman Línek u toho byl od začátku

„Pětatřicítka je věcí, o které všichni mluví, ale nehnula se z místa. Zpočátku byla v zajetí, kudy má vůbec vést,“ řekl Roman Línek (KDU-ČSL), který je prvním a zároveň i nejdéle sloužícím hejtmanem. Byl zvolen 19. 12 2000 a ve funkci byl do 1. 12. 2004, pak v letech 2006 až 2008 zastupoval nemocného hejtmana Michala Rabase (ODS), který po těžké nemoci zemřel 5. listopadu 2007. Dnešní vicehejtman je jediným politikem, který je ve vrcholné krajské funkci nepřetržitě od roku 2000.

Rozpočet nestačí pokrýt požadavky

Ačkoliv je rychlostní komunikace už záležitostí státu, který ji bude platit, kraj ještě musí v jedné části u Litomyšle přepracovat uzemní plán. Kraj totiž s tamním zemědělcem neprojednal změnu trasy, a ten podal stížnost Nejvyššímu správnímu soudu.

Kraj má rovněž jen pobočku krajského soudu, na nový objekt nemá stát peníze. Ani krajské ředitelství policie nemá odpovídající zázemí. Mnohem větším problémem v kraji je ale zdravotnictví. Krajské nemocnice mají dluhy a potřebují značné částky na modernizaci objektů a přístrojové vybavení. Podle Línka není v moci kraje nemocnicím odpovídajícím způsobem pomoct.

Hospodaří s devíti miliardami

„Náš rozpočet nestačí na to, abychom je dali do pořádku,“ řekl dnešní vicehejtman Roman Línek.
Pardubický kraj sice hospodaří zhruba s devíti miliardami korun ročně, ale značná část peněz jde mimo jiné na platy zaměstnanců či chod organizací.
Na samotné investice je kvůli trvající krizi méně peněz. Například letošní daňové příjmy se snížily od roku 2008 z 2,8 na 2,5 miliardy korun.
Kraj má dnes už 350 úředníků

Za deset let se krajský úřad rozrostl z několika málo lidí na 350 úředníků. Podle Línka (KDU-ČSL), který stál u zrodu kraje a byl prvním hejtmanem, je to optimální počet, rozhodně není přebujelý. „Je to jedno z nejnižších čísel v rámci krajských úřadů. Úředníci k nám přešli z okresních úřadů,“ řekl Línek.
Podotkl rovněž, že kraj spravuje nemovitosti za mnoho miliard korun, zřizuje 140 organizací, takže má fakticky 12 000 zaměstnanců. Z „rodinného podniku“ se za deset let stala největší „firma“ v kraji.

Zlomovým obdobím existence kraje byla nemoc a úmrtí hejtmana Michala Rabase, kraj skoro tři roky neměl ve vedení hejtmana. Za deset let kraj prošel kromě zemětřesení všemi živly, od povodní, těžkého sněhu po utržený tunel u Moravské Třebové. „V roce 2007 tu bylo největší ohnisko ptačí chřipky na území tehdejšího Československa,“ dodal Línek.

 V pondělním vydání Pardubického deníku najdete tematickou stránku věnovanou desetiletému jubileu kraje. Přineseme rozhovory s úřadujícími hejtmany Radko Martinkem, Romanem Línkem a Ivo Tomanem a řadu dalších zajímavostí.

(fr,čtk)