Pardubický kraj poskytne dotaci ve výši 24 milionů korun hospici v Chrudimi. Ve čtvrtek to schválili jeho zastupitelé. Potvrdili tak svůj zájem otevřít zařízení pro nevyléčitelně nemocné i přesto, že ministerstvo zdravotnictví zrušilo původně přislíbenou dotaci.

Výstavba hospice byla zahájena v roce 2008 s třicetimilionovou podporou Pardubického kraje a měst Chrudim a Pardubice, která přispěla po pěti milionech korun. Celkové náklady na stavbu hospice včetně vybavení činí 92 milionů korun.

„Hospic je zařízení s krajskou působností, a proto nikdo kromě kraje nemohl po výpadku dotace z ministerstva sehrát roli zachránce,“ vysvětluje radní zodpovědný za sociální oblast Miloslav Macela.

Pardubický kraj se v dubnu tohoto roku rovněž obrátil na obce, aby přispěly na dokončení hospice. K dnešnímu dni poskytlo 90 obcí částku 12,5 milionu korun: „Jako první zareagovalo Horní Jelení. Obdiv si zaslouží Anenská Studánka, kde se zastupitelé vzdali krajské dotace a požádali o převod 120 tisíc korun na účet hospice.

Miřetice přispěly z rozpočtu částkou 15 tisíc korun a tamní zastupitelé darovali ze své peněženky navíc každý 500 korun,“ dodal Macela.

TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE:

Pardubice, Chrudim – Krajští zastupitelé ve čtvrtek schválili, že Pardubický kraj poskytne dotaci ve výši 24 milionů korun hospici v Chrudimi. Zrušení dotace na ministerstvu zdravotnictví, které přislíbilo prostředky potřebné na dokončení hospicu, zachraňuje Pardubický kraj.

Výstavba hospice byla zahájena v roce 2008 s významnou podporou Pardubického kraje (30 mil. Kč) a dvou největších měst regionu Chrudimi a Pardubic, které přispěly po 5 milionech korun. Celkové náklady na stavbu hospice včetně vybavení a zahájení provozu činí 92 milionů korun.

„Hospic je zařízení s krajskou působností a nikdo kromě kraje nemohl po výpadku dotace z ministerstva sehrát roli zachránce,“ vysvětluje radní zodpovědný za sociální oblast Miloslav Macela, proč kraj poskytne dotaci Smíření, hospicovému sdružení pro Pardubický kraj.

Pardubický kraj se v dubnu tohoto roku rovněž obrátil na obce, aby přispěly na dokončení hospicu.

Radní Macela uvedl, k dnešnímu poskytlo 90 obcí částku 12,5 milionu korun: „Jako první zareagovalo Horní Jelení. Obdiv si zaslouží Anenská Studánka, kde se obecní zastupitelé vzdali krajské dotace a požádali o převod 120 tisíc korun na účet hospicu. Miřetice přispěly z obecního rozpočtu částkou 15 tisíc korun a tamní zastupitelé darovali ze své peněženky navíc každý 500 korun.“

Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí